Пица леб | Pizza Bread [♫Sway – Dean Martin]

♫Sway - Dean Martin♫ (en is below) Како го пишувам рецептов, така ми доаѓа да го направам овој леб уште една и тоа уште сега! Ова беше вистински деликатес. Крцкаво лепче со ким, богато наполнето со пица фил и многу кашкавалче. Е, кога се тоа убаво ќе се испече, настанува гурманска фантазија. Ви препорачувам да … Continue reading Пица леб | Pizza Bread [♫Sway – Dean Martin]

Тесто за пица l Basic Pizza Dough [♫Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love]

♫Leonard Cohen - Dance Me to the End of Love♫ (en is below) Ниедно купечко тесто за пица не  добро како тоа што ќе си го направите дома. Има  тооолкава одбивност кон замрзнатите купечки теста, што не можам ни да ви објаснам доволно. Колку и да ви изгледа брзо и економично да купите замрзнато тесто, … Continue reading Тесто за пица l Basic Pizza Dough [♫Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love]

Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

♫AaRON - Blouson Noir♫ (en is below) Секогаш кога правам домашна пица, го подготвувам овој сос. Купечките сосови не ги сакам баш, ниту за пица ниту за тестенини, па затоа си правам мој. Не сакам многу да експериментирам со пиците во моите pizza Fridays, па затоа, најчесто ја правам и јадам оваа, сицилијанска пица, со домашен сос … Continue reading Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

Здраво Софија | Zdrasti Sofia [♫The Temptations – My Girl]

♫The Temptations - My Girl♫ Изминатиот викенд го поминав во Софија. Ја посетив за прв пат и горе-долу сум задоволна од градот 🙂 На TripAdvisor видов кои места се најдобри за пица, бургери и суши. Тие јадења морам да ги пробам каде и да одам. Еве што пробав, па со вас споделувам што е добро, … Continue reading Здраво Софија | Zdrasti Sofia [♫The Temptations – My Girl]

Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

♫Carla Bruni - You Belong To Me♫ (en is below) Ако морам да бирам, секогаш ќе одберам коцкаста пица пред округла. Таа ми е некако многу повкусна од тркалезната. Можеби затоа што тестото е подебелко, а не тенко. Со доматен сос (секогаш домашен), многу лук и моцарела, тешко да се најде некој кој може да … Continue reading Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

Палента пица | Polenta Pizza Crust [♫Abba – Take A Chance On Me]

♫Abba - Take A Chance On Me♫ (en is below) Ако ме следите подолго на блогот, верувам дека знаете за тоа колку сакам да правам и да јадам пица! Пица обожавам да јадам и тоа со секакви филови. Со сувомеснато, со сирења и кашкавали, со зеленчук со се! Но, понекогаш на моето тело му треба … Continue reading Палента пица | Polenta Pizza Crust [♫Abba – Take A Chance On Me]

Здраво Хрватска! – Hello Croatia! [♫Oliver Dragojević – Cesarica]|Фотографии | Photos

♫Oliver Dragojević - Cesarica♫ Ова лето, 2016, бев во Хрватска на летување. Храната, просто, ме воодушеви! Затоа, во прилог се само фотографии од вкусната (повеќе морска) храна во Хрватска. Ова не е целата хрватска кујна, туку само дел од јадењата кои јас ги пробав за време на мојот престој во различни градови. This summer we … Continue reading Здраво Хрватска! – Hello Croatia! [♫Oliver Dragojević – Cesarica]|Фотографии | Photos

Five Cheese Garlic Pizza | Пица со лук и пет сирења [♫Dean Martin – Mambo Italiano]

♫Dean Martin - Mambo Italiano♫ (en is below) Пица, дечки! Пица! Скоро и да нема друга храна која ми предивизикува толку големо задоволство и чувство на среќа која ја јадам. Секогаш сакам да пробувам различни комбинации на состојки во пица, па така не беше исклучок ниту овој пат кога решив да ставам пет видови сирење … Continue reading Five Cheese Garlic Pizza | Пица со лук и пет сирења [♫Dean Martin – Mambo Italiano]

Здраво Охрид! (мк) | ♫Нина Спирова – O, езеро мое!

♫Nina Spirova - O, ezero moe♫ for English version, click here. Охрид ми е едно од омилените места во Македонија каде одам кога сакам набрзина да ги наполнам батериите од стресниот живот во Скопје. Погледот кон езерото едноставно ме смирува, дишам длабоко и медитирам во себе. Охрид е преубав град, полн со стар, но и … Continue reading Здраво Охрид! (мк) | ♫Нина Спирова – O, езеро мое!

Pizza From My Childhood | Домашна пица (со јајце) [♫Dado Topić – Bolji život]

♫Dado Topić - Bolji život♫ (en is below) Овој блог ми е толку личен. Полн со најубави сеќавања. Најмногу со сеќавања од моето детство. Кога се навраќам назад во времето во мојата глава, има неколку сеќавања кои се длабоко врежани во мене. Едно од нив е сеќавањето за пиците од „Жито Лукс“ во ГТЦ пред … Continue reading Pizza From My Childhood | Домашна пица (со јајце) [♫Dado Topić – Bolji život]