Полнета проја со коприва и рикота | Nettle and Ricotta Stuffed Cornbread [♫Marvin Gaye – Sexual Healing]

♫Marvin Gaye - Sexual Healing♫ (en is below) Прво да ви кажам дека овој рецепт за проја е на баба ми. Проверен рецепт за многу вкусна проја! Проја - обожавам, ама ако мене ме прашувате јас секој ден можам да јадам и проја и кифли и леб, ама... Секогаш се обидувам најдобро да ги искомбинирам … Continue reading Полнета проја со коприва и рикота | Nettle and Ricotta Stuffed Cornbread [♫Marvin Gaye – Sexual Healing]

Сируп од нане | Mint Syrup [♫Eurythmics – Sweet Dreams (Are Made Of This)]

♫Eurythmics - Sweet Dreams (Are Made Of This)♫ (en is below) Сега, кога нането е во изобилство, не можам а, да не купам неколку букетчиња од пазар. Прво нешто што ми дојде на ум да правам со толку него беше баш овој сируп од нане. Во Бугарија, пиев еден толку освежителен пијалок, нешто како лимонада … Continue reading Сируп од нане | Mint Syrup [♫Eurythmics – Sweet Dreams (Are Made Of This)]

Сармички од кромид | Onion Dolmades [♫The Weeknd – I Feel It Coming ft. Daft Punk]

♫The Weeknd - I Feel It Coming ft. Daft Punk♫ (en is below) Ќе почнам вака. Ова е едно од највкусните јадења кое некогаш сум го направила! И би останала само на оваа реченица, но ајде, да објаснам. Јас обожавам кромид во секоја комбинација. Пред неколку години, на Youtube видов едно арапско видео во кое … Continue reading Сармички од кромид | Onion Dolmades [♫The Weeknd – I Feel It Coming ft. Daft Punk]

Штангли од јогурт со јагоди и чоколадо | Healthy Yoghurt Bark with Strawberries and Chocolate [♫The Temper Trap – Sweet Disposition]

♫The Temper Trap - Sweet Disposition♫ (en is below) Благи правам многу, многу ретко, ама овие плочки од јогурт буквално го преплавија целиот Пинтерест, така што морав да ги направам. Како и секој и јас имав неколку неуспешни обиди да направам некои колачи или торти, па некако се повлеков од благата сцена 🙂 Но, овие … Continue reading Штангли од јогурт со јагоди и чоколадо | Healthy Yoghurt Bark with Strawberries and Chocolate [♫The Temper Trap – Sweet Disposition]

Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

♫AaRON - Blouson Noir♫ (en is below) Секогаш кога правам домашна пица, го подготвувам овој сос. Купечките сосови не ги сакам баш, ниту за пица ниту за тестенини, па затоа си правам мој. Не сакам многу да експериментирам со пиците во моите pizza Fridays, па затоа, најчесто ја правам и јадам оваа, сицилијанска пица, со домашен сос … Continue reading Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

Полнети печурки со рикота и семки | Ricotta Stuffed Mushrooms [♫Survivor – Eye Of The Tiger]

♫Survivor - Eye Of The Tiger♫ (en is below) Секогаш кога имам свежи печурки при рака, не пропушам а, да не ги направам овие полнети печурки. Некогаш со овој фил од рикота и семиња, а некогаш и со друг фил (шунка, кашкавалче, кисели краставички...). Многу се лесни и брзи за правење, ама се јадат уште … Continue reading Полнети печурки со рикота и семки | Ricotta Stuffed Mushrooms [♫Survivor – Eye Of The Tiger]

Таратур – Taratur Salad [♫Leb i sol – Devetka]

♫Leb i sol - Devetka♫ (en is below) За мене нема ништо поосвежувачки во жешки денови од таратур. Лелеее колку го сакам! А, и знам зошто - затоа што има мнооооооогу лукче! 🙂 За нас е македонски таратур, за соседите од Бугарија е бугарски таратор... Што е важно - битно е мнгу вкусен! Евтин и … Continue reading Таратур – Taratur Salad [♫Leb i sol – Devetka]

Здраво Софија | Zdrasti Sofia [♫The Temptations – My Girl]

♫The Temptations - My Girl♫ Изминатиот викенд го поминав во Софија. Ја посетив за прв пат и горе-долу сум задоволна од градот 🙂 На TripAdvisor видов кои места се најдобри за пица, бургери и суши. Тие јадења морам да ги пробам каде и да одам. Еве што пробав, па со вас споделувам што е добро, … Continue reading Здраво Софија | Zdrasti Sofia [♫The Temptations – My Girl]

Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

♫Leb i Sol - Talasna duzhina♫ (en is below) Нема доста од тесто, барем за мене 🙂 Овие вкусни сусамки морав да ги споделам со вас, од причина што се многу вкусни. Ич не ги сакам сусамките што се продаваат во супермаркетите, затоа што сите се од лиснато тесто, а јас купечко лиснато тесто воопшто … Continue reading Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro - Duke Bojadziev♫ (en is below) Тесто - обожавам! Лелеее луѓе... Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити... Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. … Continue reading Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]