Печурки и праз во тавче | Mushroom and Leek Stew [♫Leb i Sol – Nisam tvoj]

♫Leb i Sol - Nisam tvoj♫ (en is below) Многу сакам да готвам и јадам лесни и (релативно) брзи јадења кои се подготвуваат со евтини состојки. Кога имам во фрижидер од се по нешто, секогаш сакам да го искористам максимумот од секој продукт и да зготвам нешто вкусно. Ова јадење, со печурки и праз е … Continue reading Печурки и праз во тавче | Mushroom and Leek Stew [♫Leb i Sol – Nisam tvoj]

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup [♫Help – Beatles]

♫Help - Beatles♫ (en is below) Интересно е како само неколку состојки ставете во тенџере може да создадат совршено јадење кое ќе ви ја стопли душата. Во Скопје доаѓаат ладните денови, па затоа супите мене ми се број еден на листата на јадења кои ги подготвувам овој период. Пилешката супа ми беше (и уште ми … Continue reading Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup [♫Help – Beatles]

Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives | Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер [♫Boston-More Than A Feeling]

♫Boston-More Than A Feeling♫ (en is below) Ако ви кажам дека инспирација за оваа тајландска супа ми беше коријандерот кој го купив на пазарче, можеби ќе ми се смеете но, мене ми беше многу мака додека да го пронајдам местото каде го продаваат. Можеби заради слаба побарувачка го нема во супермакетите, но коријандерот има толку специфичен … Continue reading Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives | Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер [♫Boston-More Than A Feeling]

Creamy Spinach and Pea Soup | Чорба од спанаќ и грашок [♫Kool and The Gang – Cherish]

♫Kool and The Gang - Cherish♫ (en is below) Вкусна и топла чорбичка секогаш може да ми ја згрее душата. Понекогаш кога не ми е денот, освен ќебе и мутави филмчиња на тв, топла чорба може да направи многу. Иако пилешката ми е најомилена, сакам и зеленчукови чорби. Оваа од грашок ми е омилена. Верувам … Continue reading Creamy Spinach and Pea Soup | Чорба од спанаќ и грашок [♫Kool and The Gang – Cherish]

Macedonian Style Cabbage Stew (Podvarok) | Зелка (Подварок) – [♫Piloti – Zaboravljeni]

♫Piloti - Zaboravljeni♫ Прво, сакам да споделам со вас едно од првите сеќавања кои ги имам за себе. Јас, мајка ми и татко ми седиме во дневна, вечераме, најверојатно околу 8 часот навечер, гледаме телевизија и оваа песна почнува да пее. Мислам дека беше дел од некоја серија која моите родители ја гледаа кога бев … Continue reading Macedonian Style Cabbage Stew (Podvarok) | Зелка (Подварок) – [♫Piloti – Zaboravljeni]

Thai Coconut Soup with Chicken, Shiitake Mushrooms and Papaya | Тајландска кокосова супа со пилешко, шитаке печурки и папаја [♫LMFAO – Sexy and I Know It]

♫LMFAO - Sexy and I Know It♫ (en is below) Ова јадење треба да се прекрсти во „Супата На Мојот Живот“, наместо во тајландска кокосова супа, но прво... Употребата на кокосовото млеко во секојдневното готвење е многу честа во развиените земји. Ние, македонците, тешко ги прифаќаме промените во светот, гледајќи од секој аспект (секоја чест … Continue reading Thai Coconut Soup with Chicken, Shiitake Mushrooms and Papaya | Тајландска кокосова супа со пилешко, шитаке печурки и папаја [♫LMFAO – Sexy and I Know It]

Homemade Chicken Noodle Soup | Домашна пилешка супа [♫Brook Benton – Rainy Night in Georgia]

♫Brook Benton - Rainy Night in Georgia♫ Nothing is more comfortable than a BIG bowl of chicken noodle soup, fuzzy blanket, soft couch, rainy evening and tv on. I love fall. I miss fall so much. Today it was raining in Skopje and I felt so good when I went outside right after the rain … Continue reading Homemade Chicken Noodle Soup | Домашна пилешка супа [♫Brook Benton – Rainy Night in Georgia]

Red Lentils Soup with Grilled Broccoli and Cauliflower | Супа од црвена леќа со печени брокули и карфиол [♫Sweet Home Alabama]

♫Sweet Home Alabama♫ Every now and than you need a bowl of warm soup to warm your body and soul. Even though summer is already here, soups are a classic for every time of the year, right? I really love lentils. I sometimes boil them, just on their own, season them with salt, pepper, evoo … Continue reading Red Lentils Soup with Grilled Broccoli and Cauliflower | Супа од црвена леќа со печени брокули и карфиол [♫Sweet Home Alabama]