Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

♫AaRON - Blouson Noir♫ (en is below) Секогаш кога правам домашна пица, го подготвувам овој сос. Купечките сосови не ги сакам баш, ниту за пица ниту за тестенини, па затоа си правам мој. Не сакам многу да експериментирам со пиците во моите pizza Fridays, па затоа, најчесто ја правам и јадам оваа, сицилијанска пица, со домашен сос … Continue reading Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

♫Bee Gees - How Deep Is Your Love♫ (en is below) Пире од спанаќ ми е новото омилено јадење. Не знам од каде да почнам за да ви раскажам колку е вкусно и да ве охрабрам да го направите. Спанаќ обожавам! Ама, вака како пире, го сакам највеќе! Единствена тешка работа во подготовката е миењето … Continue reading Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

Хумус со црвени пиперки | Red Pepper Hummus [♫Billy Idol – Hot in the City]

♫Billy Idol - Hot in the City♫ (en is below) Откако престанав да мачкам мајонез на лепче, хумусот ми е број еден намаз кој го правам и јадам. Искрено, помеѓу нас, понудата на пазарот за здрави намази не е баш сјајна, а и тие што ги има се прескапи. Неверојатно е колку е лесно да … Continue reading Хумус со црвени пиперки | Red Pepper Hummus [♫Billy Idol – Hot in the City]

Чимичури сос | Chimichurri Sauce [♫Billy Joel – Just the Way You Are]

♫Billy Joel - Just the Way You Are♫ (en is below) Интересно е како магоднос воопшто не сакам да јадам во супа или во салата, но затоа во сосови или со пиперки, оцет и лукче 😀 го обожавам. Малку бев скептична на почетокот околу тоа дали ќе ми се допадне вкусот на чимичури сосов, но … Continue reading Чимичури сос | Chimichurri Sauce [♫Billy Joel – Just the Way You Are]

Greek Tzatziki Sauce | Ѕаѕики сос [♫Valantis – Ola dika sou]

♫Valantis - Ola dika sou♫ (opa!) (en is below) Јас ја сакам Грција многу. Особено храната. Мусака, грчка салата, фета сиренце, баклава, ладно цедено маслиново масло, маслинки, сармички од лозов лист, гиро, сувлаки... листата е дооолга. Уште повкусно е кога сета оваа вкусна храна ќе се залее со узо. И поглед кон егејското море. И грчка … Continue reading Greek Tzatziki Sauce | Ѕаѕики сос [♫Valantis – Ola dika sou]

The Best Spinach Pesto | Најдоброто песто од спанаќ [♫George Michael – Fastlove]

♫George Michael - Fastlove♫ (en is below) Прво дечки, да разјасниме нешто. Јас не го сакам песто џеновезе. Едноставно, не сакам босилек. Не ми се допаѓа неговиот вкус, не ми се допаѓа мирисот. Сум пробала да направам песто сос неколку пати, па дури и да ги бланширам ливчињата босилек. Сум купила дури и во тегла … Continue reading The Best Spinach Pesto | Најдоброто песто од спанаќ [♫George Michael – Fastlove]