Ѓаволски јајца | Deviled Eggs [George Michael – Flawless]

♫George Michael - Flawless♫ (en is below) Овие полнети јајца се супер идеа за искористување на неколку варени јајца кои ви стојат ден-два во фрижидер. Прв пат ги направив пред неколку години и оттогаш ги правам секој пат кога имам варени јајца. Калорични се, па затоа јадете умерено, по едно е доволно 🙂 Другите поделете … Continue reading Ѓаволски јајца | Deviled Eggs [George Michael – Flawless]

Крем салата со варени јајца | Simple Egg Salad [♫Coldplay – Yellow]

♫Coldplay - Yellow♫ (en is below) Крем салата од јајца е прво нешто што ми текнува да направам ако имам останато неколку варени јајца во фрижидер и тоа од две причини. Првата е тоа што нема друга салата која се прави полесно од оваа, а втората е тоа што откако ќе ја направам имам шанса … Continue reading Крем салата со варени јајца | Simple Egg Salad [♫Coldplay – Yellow]

Таратур – Taratur Salad [♫Leb i sol – Devetka]

♫Leb i sol - Devetka♫ (en is below) За мене нема ништо поосвежувачки во жешки денови од таратур. Лелеее колку го сакам! А, и знам зошто - затоа што има мнооооооогу лукче! 🙂 За нас е македонски таратур, за соседите од Бугарија е бугарски таратор... Што е важно - битно е мнгу вкусен! Евтин и … Continue reading Таратур – Taratur Salad [♫Leb i sol – Devetka]

Салата со праз и маслинки | Leek and Olives Salad [♫Balkan tale – Duke Bojadziev]

♫Balkan tale - Duke Bojadziev♫ (en is below) Оваа салата не се сеќавам дека сум ја јадела во текот на моето детство. Пред неколку години, видов дека се продава на кило во еден супермакеркет, па искрено да ви кажам кога ја видов цената за килограм, се изнасмеав. Си реков, зошто некој би дал 250 за … Continue reading Салата со праз и маслинки | Leek and Olives Salad [♫Balkan tale – Duke Bojadziev]

Корејски јајца во соја сос | Korean Eggs in Soy Sauce [♫Sting – Fields Of Gold]

♫Sting - Fields Of Gold♫ (en is below) Меко варени јајца ми се омилени. Со растечена жолчка и мека белка, морска сол и малку бибер. Нема поубава закуска од ова. Ми требаа неколку обиди за да ги усовршам овие меко сварени јајца, но на крај им ја најдов цаката: во зовриена вода ги ставам јајцата … Continue reading Корејски јајца во соја сос | Korean Eggs in Soy Sauce [♫Sting – Fields Of Gold]

Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

♫Martin Garrix & Bebe Rexha - In The Name Of Love ♫ (en is below) Цвекло и така обожавам, но кога ја пробав оваа шведска салата од цвекло заедно со неколку шведски ќофтиња на лепче, знаев дека зимскиот одмор ќе ми биде феноменален! Никакви посебни состојки ќе ви се потребни за оваа превкусна салата. Оригиналниот … Continue reading Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut [♫Prince – Purple Rain]

♫Prince - Purple Rain♫ (en is below) Ставање зелка во буриња и правење на салата резанац (sauerkraut) е балканска традиција која моите родители ја негуваат откако знам за себе. Еве доказ за фамилијарна подготовка на резанац 🙂 Во Македонија, речиси сите домаќинства ставаат зелка во буриња за сарми, салати и други зимски јадења, а некои подготуваат и … Continue reading Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut [♫Prince – Purple Rain]

Гвакамоле | Simple Guacamole Dip [♫Gipsy Kings – Un Amor]

♫Gipsy Kings - Un Amor♫ (en is below) Авокадото е супер супер супееер храна и се смета за едно од најздравите продукти во светот. Јас се трудам да го јадам најмалку еднаш до два пати во неделата. Не секогаш можам да најдам зрело авокадо, а кога ќе го купам не толку зрело и ќе го оставам дома да … Continue reading Гвакамоле | Simple Guacamole Dip [♫Gipsy Kings – Un Amor]

Намаз од рикота со 4 видови семиња | Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds – [♫Spice Girls-Wannabe]

♫Spice Girls-Wannabe♫ (en is below) Рикотата ми е еден од омилените млечни производи. Може да се користи и во подготовка на благи, но и во солени јадења, токму заради нејзиниот неутрален вкус. Бидејќи понудата на пазарот, сметам дека, не е баш богата со разноврсни намази од урда, рикота, крем сирење и сл, решив да почнам … Continue reading Намаз од рикота со 4 видови семиња | Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds – [♫Spice Girls-Wannabe]

Туна крем салата | Simple Tuna Salad [♫Salt-N-Pepa – Push It]

К♫Salt-N-Pepa - Push It♫ (en is below) Туна салатата ми е една од омилените салати кои сакам да ги правам и да ги јадам. Бидејќи израснав со туна од конзерва, вкусот ми е познат и убав и кога и да јадам туна во конзерва, ме потсеќа на едни безгрижни, детски денови. Сум пробала и сум … Continue reading Туна крем салата | Simple Tuna Salad [♫Salt-N-Pepa – Push It]