Нудлс со три видови зеленчук | Stir Fry 3 Veggie Noodles [♫Leb i sol – Damar]

♫Leb i sol - Damar♫ (en is below) Јадење со стапчиња ми е омилено хоби ^_^ затоа обожавам да смислувам храна која е совршена да се јаде со нив. Ако мене ме прашувате, јас секоја храна би ја јадела со стапчиња, но.. 🙂 Нудлс многу сакам - брзи се за подготовка, а и многу економични … Continue reading Нудлс со три видови зеленчук | Stir Fry 3 Veggie Noodles [♫Leb i sol – Damar]

Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ | Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto [♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink]

♫Green Green Grass Of Home - Tom Jones & Englebert Humperdink♫ (en is below) Има денови кога можам да се удавам во млечни производи, ама има и такви кога едноставно на моето тело му треба пауза и прочистување од нив и од се друго што внесувам во мене, а не е толку здраво (тесто, пржени … Continue reading Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ | Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto [♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink]

Шпагети со туна и доматен сос | Pasta with Tuna and Tomato Sauce [♫Gloria Gaynor – I Will Survive]

♫Gloria Gaynor - I Will Survive♫ (en is below) Секогаш се трудам да јадам што е можно повеќе свежи состојки, месо, риба, зеленчук и овошје. Но, сакам да имам и практични состојки во кујната како што се туна конзерва, пелати, црвен грав и пченка. Тоа е речиси се што купувам (ретко и понекогаш) во конзерва. Едноставни, … Continue reading Шпагети со туна и доматен сос | Pasta with Tuna and Tomato Sauce [♫Gloria Gaynor – I Will Survive]

Таљатели со јунешко рагу | Tagliatelle with veal ragù [♫Torna A Surriento – Luciano Pavarotti]

♫Torna A Surriento - Luciano Pavarotti♫ (en is below) Има само неколку работи кои треба да ги знаете за мене, а се поврзани со феноменалново јадење кое го направив. Прво, обожавам телешко месо. Со часови крчкано во тенџерче, со многу лук и кромид. Со тестенини, со пире од компири со варени компирчиња...Мх! Второ, секогаш одбирам … Continue reading Таљатели со јунешко рагу | Tagliatelle with veal ragù [♫Torna A Surriento – Luciano Pavarotti]

Pasta Carbonara | Тестенини во карбонара сос [♫Ennio Morricone – Ma L’amore No]

♫Ennio Morricone - Ma L'amore No♫ (en is below) Неодамна, го гледав филмот „Малена“ и се заубив во саундтракот. Во Моника Белучи. Во Италија. Сум била неколку пати во Италија, но никогаш во љубовен пар. Има разлика кога истражуваш и се губиш во непознати градови сам или со група и кога покрај тебе е твојата … Continue reading Pasta Carbonara | Тестенини во карбонара сос [♫Ennio Morricone – Ma L’amore No]

Pumpkin Gnocchi | Њоки од тиква [♫L-O-V-E Nat King Cole]

♫L-O-V-E Nat King Cole♫ (en is below) Сега, да ви кажам неколку работи за мојата „врска“ со тиквата. Ја сакам само помешана во тесто за тестенини или како фил, помешана со рикота или урда, па со овој фил да се наполнат тортелини или равиоли. Така што, очигледно е дека јас сакам да јадам тестенини, а … Continue reading Pumpkin Gnocchi | Њоки од тиква [♫L-O-V-E Nat King Cole]

Orzo Pasta with Spinach Pesto and Eggplant Koftas | Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [♫Madonna – Lucky Star]

♫Madonna - Lucky Star♫ (en is below) Lucky star од Madonna е само потсетник на тоа дека и јас имам среќна ѕвезда во мојот живот. Таа ѕвезда е причината заради која готвам повеќе вегетаријански јадења како ова денес. Овие ќофтиња од модар патлиџан, како и целата вегетаријанска и веганска палета на јадења која ја готвам е … Continue reading Orzo Pasta with Spinach Pesto and Eggplant Koftas | Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [♫Madonna – Lucky Star]

Simple Spaghetti with Mussels | Шпагети со школки [♫The Beatles – Here Comes The Sun]

♫The Beatles - Here Comes The Sun♫ I grew up with canned tuna and sardines, baked/fried trout and hake and breaded fish fingers. That's it. My mom for lunch always use to make "a quick  little lunch": finely diced white onion, mixed with sardines and a tablespoon of mayonnaise. With a can of tuna, she … Continue reading Simple Spaghetti with Mussels | Шпагети со школки [♫The Beatles – Here Comes The Sun]

Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]

♫ My way - Frank Sinatra♫ (en is below) Јас обожавам болоњезе сос. Густ сос од мелено месо, со многу кромид и доматен сос. Можам да го јадам буквално со се' - тестенини, печено лепче, канелони, дури и на брускети 🙂 Иако не правам болоњезе сос често, кога ќе се решам да го правам, го оставам … Continue reading Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]