Крцкави компири со лук и рузмарин | Garlic and Rosemary Scalloped Potatoes [♫Donna Summer- Hot Stuff]

♫Donna Summer- Hot Stuff♫ (en is below) После лукчето, компирите ми се омилени! Ако сакате екстра крцкави компирчиња, тогаш овие се прва лига - нема утка! Ако ви се јаде пире од компири, имам за и тоа рецепт. Компирчиња одат и во руска салата, па може и тоа да си направите. Но, овие компири се … Continue reading Крцкави компири со лук и рузмарин | Garlic and Rosemary Scalloped Potatoes [♫Donna Summer- Hot Stuff]

Сармички од кромид | Onion Dolmades [♫The Weeknd – I Feel It Coming ft. Daft Punk]

♫The Weeknd - I Feel It Coming ft. Daft Punk♫ (en is below) Ќе почнам вака. Ова е едно од највкусните јадења кое некогаш сум го направила! И би останала само на оваа реченица, но ајде, да објаснам. Јас обожавам кромид во секоја комбинација. Пред неколку години, на Youtube видов едно арапско видео во кое … Continue reading Сармички од кромид | Onion Dolmades [♫The Weeknd – I Feel It Coming ft. Daft Punk]

Полнети печурки со рикота и семки | Ricotta Stuffed Mushrooms [♫Survivor – Eye Of The Tiger]

♫Survivor - Eye Of The Tiger♫ (en is below) Секогаш кога имам свежи печурки при рака, не пропушам а, да не ги направам овие полнети печурки. Некогаш со овој фил од рикота и семиња, а некогаш и со друг фил (шунка, кашкавалче, кисели краставички...). Многу се лесни и брзи за правење, ама се јадат уште … Continue reading Полнети печурки со рикота и семки | Ricotta Stuffed Mushrooms [♫Survivor – Eye Of The Tiger]

Фалафел сендвич | Falafel Sandwich [♫Maktub – Já estava escrito]

♫Maktub - Já estava escrito♫ (en is below) Фалафел сендвич, за прв пат, пробав во сендвичарата „Нино“, кај плоштад „Македонија“. Тогаш, ми изгледаше како највкусниот сендвич што некогаш сум го пробала. Многу салати, сосови, лепче со семки... тој сендвич навистина ми беше вистинско уживање додека го јадев, односно додека не научив да си го подготвувам … Continue reading Фалафел сендвич | Falafel Sandwich [♫Maktub – Já estava escrito]

Печени компири | Simple roasted potatoes [♫Rick Astley – Never Gonna Give You Up]

♫Rick Astley - Never Gonna Give You Up♫ (en is below) Слободно можам самата да се наречам кралица на компирите! Не затоа што ги подготвувам најубаво ^_^ туку затоа што обожавам да ги јадам! Печени, варени, пржени, со зелечнук, со месо, заедно со печен ориз (да, да 🙂 )во секоја комбинација сакам да имам компири … Continue reading Печени компири | Simple roasted potatoes [♫Rick Astley – Never Gonna Give You Up]

Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

♫Carla Bruni - You Belong To Me♫ (en is below) Ако морам да бирам, секогаш ќе одберам коцкаста пица пред округла. Таа ми е некако многу повкусна од тркалезната. Можеби затоа што тестото е подебелко, а не тенко. Со доматен сос (секогаш домашен), многу лук и моцарела, тешко да се најде некој кој може да … Continue reading Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

Simple Onion Rings | Прстени од кромид [♫Queen – Don’t Stop Me Now]

♫Queen - Don't Stop Me Now♫ (en is below) Ретко кога пржам нешто во многу зејтин. Похувани јадења во јајце, брашно и презла преферирам да нарачам во кафана или ресторан. Едноставно не сакам да се занимавам со хаосот кој настанува кога се похува нешто дома. Но, има и такви денови т.н cheat days! кога можам … Continue reading Simple Onion Rings | Прстени од кромид [♫Queen – Don’t Stop Me Now]

Суши со зеленчук | Veggie Sushi [♫Alannah Myles – Black Velvet]

♫Alannah Myles - Black Velvet♫ (en is below) Прв пат пробав суши во Шведска. Беше вистински life changer за мене во поглед на тоа како светската храна изгледа. Еве ви слика, да ви доловам како изгледаше па после ќе продолжиме:  Ааа?! Пуффф! Ова беше нешто фемоменално! Лососот беше толку мек, што просто се распаѓаше во … Continue reading Суши со зеленчук | Veggie Sushi [♫Alannah Myles – Black Velvet]

Кремасто пире од компири | Simple Mashed Potatoes [♫Michael Jackson – Smooth Criminal]

♫Michael Jackson - Smooth Criminal♫ (en is below) Јас сум самопрогласена кралица на компирите. Компири едноставно обожавам и можам да ги јадам секој ден. Кога бев малечка и кога мајка ми ќе правеше пире, мене ми ја даваше полесната работа од целиот процес - лупење компири и тест проба. До ден денес, таа го прави … Continue reading Кремасто пире од компири | Simple Mashed Potatoes [♫Michael Jackson – Smooth Criminal]

Корејски бибимбап – Korean Bibimbap Bowl [♫The Smiths – Bigmouth strikes again]

♫The Smiths - Bigmouth strikes again♫ (en is below) Во последно време, многу сум заинтересирана за корејската кујна. Обожавам здели полни со оривче и зеленчук и многу лут сос. Луто кимчи и длабоки чинии полни со супа со мевце, зеленчук  и меко варени јајца. Ова корејско јадење го направив кога немав никаква идеја за ручек, … Continue reading Корејски бибимбап – Korean Bibimbap Bowl [♫The Smiths – Bigmouth strikes again]