Грчка тиропита | Greek Tiropita [♫Nikos Vertis – Thelo na me nioseis]

♫Nikos Vertis - Thelo na me nioseis♫  (en is below) Пред неколку години во Грција, за прв пат пробав тиропита и уште една превкусна пита со месо (не знам како се вика, ама ми остана врежана во срцето). Двете беа феноменални! Корите беа толку многу крцкави, а филот кремаст штосекое залче беше вистинско уживање. Оттогаш, … Continue reading Грчка тиропита | Greek Tiropita [♫Nikos Vertis – Thelo na me nioseis]

Крекери од семки | Seed Crackers [♫Hall and Oates – Out of Touch]

♫Hall and Oates - Out of Touch♫ (en is below) Крекерите кои ги гледате пред вас се нешто што мора да го направите и тоа уште веднаш. Јас, дома, скоро секогаш имам семки кои си ги чувам во теглички. Забележав дека ретко ги користам, освен кога правам леб и можеби понекогаш во гранола (која и … Continue reading Крекери од семки | Seed Crackers [♫Hall and Oates – Out of Touch]

Зелена фритата | Green Frittata [♫Easy – Lionel Richie]

♫Easy - Lionel Richie♫ (en is below) Фритата или омлет е секогаш одлична идеја за брз ручек. Ако имате зеленчук кој не знаете како да го искористите, фритатата е супер решение за нив. Ова јадење има потекло од Италија и грубо преведено значи „пржено“. Интересно кај фритатата е што може да се стави во неа … Continue reading Зелена фритата | Green Frittata [♫Easy – Lionel Richie]

Полнета проја со коприва и рикота | Nettle and Ricotta Stuffed Cornbread [♫Marvin Gaye – Sexual Healing]

♫Marvin Gaye - Sexual Healing♫ (en is below) Прво да ви кажам дека овој рецепт за проја е на баба ми. Проверен рецепт за многу вкусна проја! Проја - обожавам, ама ако мене ме прашувате јас секој ден можам да јадам и проја и кифли и леб, ама... Секогаш се обидувам најдобро да ги искомбинирам … Continue reading Полнета проја со коприва и рикота | Nettle and Ricotta Stuffed Cornbread [♫Marvin Gaye – Sexual Healing]

Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

♫Leb i Sol - Talasna duzhina♫ (en is below) Нема доста од тесто, барем за мене 🙂 Овие вкусни сусамки морав да ги споделам со вас, од причина што се многу вкусни. Ич не ги сакам сусамките што се продаваат во супермаркетите, затоа што сите се од лиснато тесто, а јас купечко лиснато тесто воопшто … Continue reading Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro - Duke Bojadziev♫ (en is below) Тесто - обожавам! Лелеее луѓе... Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити... Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. … Continue reading Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

♫Marvin Gaye - What's Going On♫ (en is below) Овие земички од спелтино брашно ги направив за прв пат и како за прв пат излегоа многу добро, па затоа морав да го споделам овој рецепт со вас. Спелтино брашно се добива од зрното спелта (крупник) кое е одлична замена за пченицата за тие кои се … Continue reading Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

Чиа пудинг со овошје | Simple Chia Pudding [♫Beyoncé – Irreplaceable]

♫Beyoncé - Irreplaceable♫ (en is below) Пудинг од чиа ми е омилен, особено за појадок. Толку е брз и лесен за подготовка, а особено ми се допаѓа што лесно се транспортира за на работа - го ставаш во тегла и на работа имаш супер здрав појадок. Преферирам овој пудинг да го правам со растително млеко, … Continue reading Чиа пудинг со овошје | Simple Chia Pudding [♫Beyoncé – Irreplaceable]

Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

♫The Beatles - Free As A Bird♫ (en is below) Овие хељдини кори за пита ги видов сосема случајно, во еден од нашите супермакерти, па морав да ги купам. Досега, не сум правела ништо со овие кори, но изгледаа така примамливо и интересно, што веднаш ми дојде идеја за гибаница со нив. Ги имав сите … Continue reading Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]

♫Sade - Smooth Operator♫ (en is below) Овие земички ги направив сосема случајно. Правев пица, па ми остана вишок тесто, а си испланирав за следниот ден да правам бургери (се е плански во мојата глава, кога станува збор за оброците 🙂 ). Па така, со вишокот тесто направив четири земички со мнооогу сусам ^_^  Излегоа … Continue reading Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]