Ѓаволски јајца | Deviled Eggs [George Michael – Flawless]

♫George Michael – Flawless♫

(en is below)

Овие полнети јајца се супер идеа за искористување на неколку варени јајца кои ви стојат ден-два во фрижидер. Прв пат ги направив пред неколку години и оттогаш ги правам секој пат кога имам варени јајца. Калорични се, па затоа јадете умерено, по едно е доволно 🙂 Другите поделете ги со домашните. Ако не сте направиле или пробале досега ѓаволски јајца, треба да пробате. Брзи се за подготовка, лесни и едноставно нема утка. Има и рецепти за здрава верзија на ѓаволски јајца, на пример со гвакамоле. Е, тоа ми звучи како супер идеја која дефинитивно ќе ја направам. Еве го рецептот:

Ѓаволски јајца

Состојки:

 • 3 тврдо варени јајца
 • 2 лажици мајонез
 • 2 лажици крем сирење
 • 1 лажица ситно сечкани кисели краставички
 • 1 лажица сенф
 • сол и бибер, по вкус
 • прстофат кари во прав

Подготовка: 

Тврдо сварените јајца исечете ги половина. Извадете ги жолчките, ставете ги во длабок сад и згмечете ги со вилушка. Ставете ги мајонезот, сенфот, крем сирењето, киселие краставички и зачинете со сол и бибер по вкус. Измешајте убаво и смесата ставете ја во шприц или во ќеса за замрзнување. Наполнете ја секоја половинка белка со филот. Декорирајте по желба со печен сусам, црвен пипер или кари во прав.


This American classic is one of my favourite food ideas – ever! So convenient and I am all about convenient food, using leftover ingredients and making simple, easy and tasty food bits. I make this recipe for deviled eggs almost always, when I have boiled eggs laying down in my fridge. Because they are full of unhealthy fats, I try to eat only one piece 🙂 I guess this is a classic recipe so here it is:

Deviled Eggs

Ingredients: 

 • 3 hard boiled eggs
 • 2 tablespoons mayonaisse
 • 2 tablespoon cream cheese
 • 1 tablespoon mustard
 • 1 tablespoon pickle relish
 • salt and pepper, to taste
 • curry powder, optional

Prep:

Cut the eggs in half. Put the yolks in a bowl and the whites on a plate.

Using a fork, mash the yolks. Add the mayonnaise, cream cheese, mustard, relish and season to taste. Transfer the mixture in a pipping bag or in a freezer bag. Fill each white with the filling.

Decorate with toasted sesame seeds, paprika and curry powder.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s