Пица леб | Pizza Bread [♫Sway – Dean Martin]

Sway – Dean Martin

(en is below)

Како го пишувам рецептов, така ми доаѓа да го направам овој леб уште една и тоа уште сега! Ова беше вистински деликатес. Крцкаво лепче со ким, богато наполнето со пица фил и многу кашкавалче. Е, кога се тоа убаво ќе се испече, настанува гурманска фантазија. Ви препорачувам да го направите за викендот или можеби уште денес – ќе бидете импресионирани и убаво најадени 🙂

Пица леб

Состојки: 

 • 1 векна леб (јас користев интегрлен леб со ким)
 • 150 грама шунка (јас користев ПИК Врбовец)
 • 150 грама кашкавал
 • 250 грама свежи шампињони, испржени на путер
 • кечап и сенф
 • оригано

Подготовка:

Во тавче за пржење, ставете една лажица путер и малку маслиново масло да се загреат. Исечете ги печурките и ставете ги да се пропржат додека да поруменат.

Засечете го горниот дел од лебот и извадете ја средината. Почнете да редите внатре во лебот: прво, малку кечап, кашкавал, сенф, шунка и печурки. Повторувајте ги редовите додека да ги потрошите состојките. Од горе, завршете го кашкавал.

Ставете го капакот од лепчето, завиткајте го целиот леб во фолија и ставете го на тавче за печење. Печете го лебот во загреана рерна на 220 Целзиусови степени, околу 30-35 минути.

Испечениот леб оставете го да се олади 10 минути. Извадете ја фолијата исечете парчиња и сервирајте.


This is a actual pizza bread. When I was browsing on the internet, every recipe I found was dough filled with pizza filling, something like monkey bread or buns. BUT, then I thought to myself – what If I fill a bread with pizza filling and then this bread was born! 😀 Crunchy rye – cumin bread, filled with ham, mushrooms and loooot of cheese. Here is the recipe:

Pizza bread

Ingredients:

 • 1 bread loaf (I used rye bread with cumin seeds)
 • 150 grams cheese
 • 150 grams ham
 • 250 grams mushrooms, sliced
 • mustard and ketchup
 • oregano

Prep: 

Put some butter and olive oil in a frying pan. When the butter is melted, add the sliced mushrooms. Fry them until they are crispy and golden.

Slice the top of the bread and take out the inside of the bread (use it for making meatballs). Start layering: ketchup, cheese, mustard, ham, mushrooms. Continue layering until you use all the ingredients.

Put the “bread lid” on top, cover the whole bread in aluminium foil, place it on a baking tray and bake in a preheated oven on 220C for 30-35 minutes.

When the bread is baked, let it cool for 10 minutes. Slice and serve.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s