Крцкави компири со лук и рузмарин | Garlic and Rosemary Scalloped Potatoes [♫Donna Summer- Hot Stuff]

♫Donna Summer- Hot Stuff♫

(en is below)

После лукчето, компирите ми се омилени! Ако сакате екстра крцкави компирчиња, тогаш овие се прва лига – нема утка! Ако ви се јаде пире од компири, имам за и тоа рецепт. Компирчиња одат и во руска салата, па може и тоа да си направите. Но, овие компири се сосема нешто друго. Крцкави, со вкус на лукче и рузмарин, одличен прилог на некое јадење, а според мене, супер би оделе со едно од моите омилени јадења – печурки и праз во тавче. Ох!

Следи ме на Инстаграм (https://www.instagram.com/teatrpovska/)

За подготовка на компири има 1001 варијанта, па јас планирам да ги исцрпам сите идеи се додека го пишувам мојот блог.

Идејата за овие компирчиња ми дојде од ова видео, па веќе следниот ден решив да ги направам. Освен тоа, оваа пролет си насадив три свежи билки, како за почеток па си насадив босилек, рузмарин и нане. И, како подобро да го искористам рузмаринот ако не вака. Отидов на пазар по компирчиња и завршив со преполна торба овошја и зеленчуци. 

Многу лесно и брзо се прават, ама добри идеи за подготвување на компирчиња се секогаш добредојдени, нели? Еве како да ги направите:

Крцкави компири со лук и рузмарин

Состојки:

  • 1 кг компири, исечени на тенки тркалца
  • 1 главица лук
  • 2 помали гранчиња рузмарин (или по вкус)
  • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка: 

Компирите убаво измијте ги и исечете ги на тенки тркалца. Не препорачувам да ги сечете со помош на мандолина, затоа што така ќе бидат претенки – најдобро е со нож.

Главицата лук исчистете ја и чешнињата исечкајте ги ситно. Рузмаринот измијте го и исечкајте го ситно. Во мал сад измешајте ги лукот, румзаринот, зачинете со малку сол, бибер и неколку лажици маслиново масло.Измшајте ги компирите со маринадата.

Наредете ги компирите во тавче за печење. Покријте со алуминиумска фолија и печете во рерна загреана на 200 Целзиусови степени 25 минути. Потоа, извадете ја фолијата и печете дополнителни 5-10 минути, колку да порумент од горе.

Look guys. Let’s be real. There is nothing more satisfying than eating potatoes in all different ways. Fries are my favorite! I try order them everywhere I go. Also, roasted potatoes. And potato mash. And potato gratin. Also, potatoes are a integral ingredient in Olivier salad (at least, Macedonian style). YUM, YUM, YUM! Thеsе scalloped potatoes were so delightful and I had to share this idea for making them, because there are 1001 potato ideas and I will not stop until I make them all on this food blog.

Follow me on Instagram (https://www.instagram.com/teatrpovska/)

In this dish, garlic and rosemary made one lovely marriage, full of wonderful flavours. Here is the recipe: Also, this will go perfectly with my mushroom & leek stew. Oh my!

Garlic and Rosemary Scalloped Potatoes

Ingredients: 

  • 1 kg potatoes, sliced
  • 1 garlic bulb
  • salt, pepper and olive oil

Prep:

Wash and dry the potatoes. Slice them using a sharp knife or mandolin (if you have the fancy one where you can adjust it – not to thin).

Peel the garlic bulb into cloves and each slice each clove thinly.

Wash well and chop finely the rosemary. In a bowl, mix the chopped garlic, rosemary, add salt, pepper and few tablespoons olive oil.

Mix the potatoes with the marinade and place the potatoes in a baking dish. Arrange them nicely, for presentation.

Bake the potato dish in a preheated oven at 200C for 25 minutes, covered with aluminium foil. After 30 minutes, remove the foil and bake them for 5-10 minutes or until crispy and golden.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s