Зелена фритата | Green Frittata [♫Easy – Lionel Richie]

♫Easy – Lionel Richie♫

(en is below)

Фритата или омлет е секогаш одлична идеја за брз ручек. Ако имате зеленчук кој не знаете како да го искористите, фритатата е супер решение за нив. Ова јадење има потекло од Италија и грубо преведено значи „пржено“. Интересно кај фритатата е што може да се стави во неа се, ама баш се што имате во фрижидер, ама не треба количински да се претерува со филот. Еве како да ја направите:

Зелена фритата

Состојки: 

  • 4 јајца
  • 1/2 лажиче сол
  • 1/2 лажиче бибер
  • зеленчук по желба (јас користев грашок, спанаќ и млад кромид и лук)

Подготовка:

Во нелепливо тавче со рачка која може да се стави во рерна (керамичко или тефлонско) ставете малку маслиново масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги претходно ситно исечканите зеленчуци. Посолете малку и пропржете ги кратко, колку да омекнат. Во сад изматете ги јајцата, зачинете ги со сол и бибер и прелијте ги врз зеленчукот. Мешајте кратко и оставете да се стегнат јајцата како една голема палачинка. Ставете го тавчето во рерна загреана на 200 Целзиусови степени и оставете да се пече фритатата околу 5-8 минути, односно додека јајцата да бидат испечени. Сервирајте со рендан кашкавал, сирење или сечкан свеж зеленчук од горе.

Забелешка: Наместо да ја печете во рерна, може да ја зготвите и на рингла, само покријте ја со капак или гответе ја на средна температура.


Eggs are such a convenient ingredient to have in the fridge. And also, they make filling breakfast/lunch and even dinner. This Italian frittata is perfect example of how to use some leftover veggies that we all have in our fridge. Here is how you can make this lovely eggie dish:

Green Frittata

Ingredients:

  • 4 eggs
  • 1/2 teaspoon salt
  • 1/2 teaspoon black pepper
  • veggies of choice (I used spring onions, garlic, spinach and peas)

Prep:

In a bowl, lightly beat the eggs and season them with salt and pepper.

In a non stick pan (oven safe) add some olive oil. Add the veggies, finely chopped and cook them on a medium heat for few minutes or until they soften. Season with some salt and pepper.

Add the eggs and stir them until they are set. Transfer the pan in a preheated oven at 200 C for 5-8 minutes or until the eggs are cooked completely. Serve with some grated cheese on top or chopped fresh veggies.

3 thoughts on “Зелена фритата | Green Frittata [♫Easy – Lionel Richie]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s