Нудлс со три видови зеленчук | Stir Fry 3 Veggie Noodles [♫Leb i sol – Damar]

♫Leb i sol – Damar♫

(en is below)

Јадење со стапчиња ми е омилено хоби ^_^ затоа обожавам да смислувам храна која е совршена да се јаде со нив. Ако мене ме прашувате, јас секоја храна би ја јадела со стапчиња, но.. 🙂

Нудлс многу сакам – брзи се за подготовка, а и многу економични да ги имаш во фиока. Овие нудлси може да ги направите со било кој зеленчук кој го имате во фрижидерот (не дозволувајте да скапе, направете ги овие нудлс 🙂 ).

Еве го рецептот:

Нудлс со три видови зеленчук

Состојки:

 • 2 пакетчиња нудлс
 • 1/2 зелка, исечена на долгнавесни парчиња
 • 3 млади кромидчиња, исечени на долгнавести парчиња
 • 1 тиквица, исечена на ленти
 • 3 чешниња лук, сите исечкани

За сос:

 • 3 лажици соја сос
 • 1 лажиче мед (1/2 лажиче агаве сируп)
 • 3 лажици сончогледово масло
 • 2- лажици лут сос (по желба)
 • 1 лажица печен сусам

Подготовка:

Измијте и исечкајте ги зеленчуците.

Во тавче за пржење, ставете малку масло да се загрее. На загреаното масло, ставете ги тиквичките, младиот кромид и зелката да се пржат заедно. Пржете на средна температура, само колку да омекнат и да фатат малку боја, околу 10 минути. Ставете го лукчето и измешајте. Во мал сад измешајте ги сите состојки за сосот и прелијте го сосот врз зеленчукот.

Сварете ги нудлсот според упатството во пакетчето. Сварените нудлс додадете ги во зелечнукот и се убаво измешајте. 

Сервирајте со соја сос од страна, малку лут сос. Мене ова јадење одлично ми одеше со моите закиселени ротквици 🙂 

Noodles are so easy-to-cook-and-eat ingredient and also, very convenient to have them in your pantry. This Thai Chicken Noodle Soup I made almost one year ago is still my favorite noodle dish I’ve made so far. But, this stir fry with three different veggies was also delicious. Honestly, you can make this dish with any veggies that are laying around in your fridge (waiting to rotten 🙂 ). This is what I had on hand and with this magic sauce, it turned our pretty yummy! And… also, this is a vegan recipe. Pure vegetable heaven! Also, I wanted to share this recipe so we can all admire the memorizing rose color of my homemade pickled radishes. Just look at them. Beautiful. These things make me happy. Here is the recipe:

Stir Fry 3 Veggie Noodles

Ingredients:

 • 2 packets instant noodles
 • 1/2 green cabbage, chopped
 • 3 spring onions, chopped
 • 1 zucchini, chopped
 • 3 garlic cloves, chopped

Sauce:

 • 3 tablespoons soy sauce
 • 3 tablespoons sunflower oil
 • 2-3 tablespoons hot sauce
 • 1 tablespoon honey (agave)
 • 1 tablespoon roasted sesame seeds

Prep:

Prep all the veggies.

Cook the noodles according the instructions on the packet.

Put some oil in a pan. Add all the vegetables in the pan and stir fry until they are soft and almost cook, about 10 minutes.

In a bowl, mix all the ingredients for the sauce. Add the sauce and cook for few minutes. Add the noodles and stir everything.

Serve with some soy sauce and hot sauce. I topped this dish with my homemade pickled radishes – YUM! 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s