Штангли од јогурт со јагоди и чоколадо | Healthy Yoghurt Bark with Strawberries and Chocolate [♫The Temper Trap – Sweet Disposition]

♫The Temper Trap – Sweet Disposition♫

(en is below)

Благи правам многу, многу ретко, ама овие плочки од јогурт буквално го преплавија целиот Пинтерест, така што морав да ги направам. Како и секој и јас имав неколку неуспешни обиди да направам некои колачи или торти, па некако се повлеков од благата сцена 🙂 Но, овие штангли се толку лесни, што не знам ни дали може да се наречат рецепт. Јас ги направив со јагоди, кокос и чоколадо, затоа што тие состојки ги имав при рака, ама вие екпериментирајте – малини, капини, џем од овошје, семки, јатки, бело чоколадо… изборот е огромен. Еве како да ги направите:

Штангли од јогурт со јагоди и чоколадо

Состојки:

  • 500 грама густ јогурт или кисело млеко (Баланс+) 
  • 2 лажици агаве сируп (медили шеќер може да замените)
  • прстофат сол
  • јагоди, кокос, чоколадо – или по ваш избор

Подготовка:

Во сад измешајте ги јогуртот (киселото млеко) со прстофат сол и агаве сирупот. Ставете 2 лажици кокос и ситно сечканото чоколадо. Смесата претурете ја во тавче обложено со хартија за печење. Од горе ставете сечкано чоколадо и јагоди. Ставете во замрзнувач да стои 4-6 часа, додека да се стврдне. Кршете на парчиња и наздравје нека ви е 🙂 Ако ви останат неколку парчиња, ставете ги во пластична ќеса и ставете ги во фрижидер.

I rarely make something sweet, but these barks were everywhere on Pinterest, so practically I had to make them 😀 I think that I am not very good at cooking sweets and dessert (had many fails) but I am still trying 😀 These barks are so fun to make and needless to say that they are very easy to make, also. You can make them with so many other things but I had some frozen strawberries, coconut and chocolate on hand.

Healthy Yoghurt Bark with Strawberries and Chocolate

Ingredients:

  • 500 grams Greek yoghurt
  • 2 tablespoons agave syrup
  • pinch of salt
  • chocolate, coconut flakes and chopped chocolate

Prep:

In a bowl, mix the yoghurt, salt and agave. Add 2 tablespoons coconut flakes. Transfer the mixture in a shallow dish lined with parchment paper. Add the toppings. Put it in the refrigerator for 4-6 hours. Break the bark into pieces. If you have some leftovers, put them in a plastic bag and freeze them for next time.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s