Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

♫AaRON – Blouson Noir♫

(en is below)

Секогаш кога правам домашна пица, го подготвувам овој сос. Купечките сосови не ги сакам баш, ниту за пица ниту за тестенини, па затоа си правам мој.

Не сакам многу да експериментирам со пиците во моите pizza Fridays, па затоа, најчесто ја правам и јадам оваа, сицилијанска пица, со домашен сос од домати, многу моцарела и многу лук. Откако еднаш ќе направите домашен сос за пица, верувајте дека никогаш повеќе нема да посегнете по оние купечките во супермаркетите. Вкусен и квалитетен сос за пица е една од главните состојки за добра пица (покрај квалитетна моцарела и добро тесто)! Затоа, најдете време и направете го. Освен тоа, овој сос одлично оди и со тестенини. Ммм.

*ако не сакате сенф, не го ставајте. 

Пица сос

Состојки:

 • 400 гр пелати (конзервирани домати)
 • 1 главица кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • по 1 лажичка (сушен кромид, рузмарин, нане, босилек, црвен пипер, оригано, чили во прав)
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица јаболков оцет
 • маслиново масло
 • сол

Подготовка:

Во тенџере, ставете малку маслиново масло да се загрее. На загреаното масло, ставете ги сечканиот кромид и лук. Посолете и пржете на средна темепратура додека да омекне кромидот. 

Додадете ги зачините и измешајте малку. Ставете ги сенфот, шеќерот, оцетот и пелатите. Наполнете ја конзервата со вода и ставете ја водата во тенџерето. Сето убаво измешајте, покријте со капак и оставете да крчка околу 30 минути, повремено мешајќи.

По 30 минути, откако сосот ќе се згусне, измиксајте ја смесата со рачен блендер или претурете го сосот во блендер и измиксајте. Пробајте го сосот на вкус и зачинете по потреба. 

Оставете добро да се олади пред да го ставите на пица или да го измешате со тестенини.

Homemade pizza sauce is one of the main ingredients when you are making pizza. Every Monday, I am looking forward to my pizza Friday! Yaaay! I don’t experiment much with my pizza – usually, I make this Sicilian pizza with lots of garlic, quality mozzarella and killer homemade dough + homemade pizza sauce!

I really enjoy making this pizza sauce from scratch. It is so easy and convenient – not expensive at all, like some pizza/pasta sauces in the supermarket. Also, I always have these ingredients in my pantry. Plus, the taste is amazing and you can use the leftover sauce for some pasta tomorrow.

Once you make homemade pizza sauce, your life will change – and your pizza, also! 😀 I highly encourage you to make this sauce next time you are making pizza or pasta. Here is the recipe:

Simple Pizza Sauce

Ingredients:

 • 400 grams canned tomatoes
 • 1 onion, chopped
 • 4-5 garlic cloves, chopped
 • 1 tablespoon each (dried onion, dried oregano, dried mint, chilli, dried red pepper, dried rosemary, dried basil) – feel free to use fresh herbs, if you have
 • 1 tablespoon sugar
 • 1 tablespoon mustard
 • 1 tablespoon apple cider vinegar
 • olive oil
 • salt, to taste

Prep:

In a pan, add some olive oil and add the garlic and onion. Add some salt and cook them for 5-10 minutes on medium heat until they are soft.

Add the herbs, mustard, sugar, vinegar and stir. 

Add the tomatoes and 400 ml water (rinse the can ;)) Stir everything, cover with a lid and let it cook for 30 minutes on a medium heat. Stir occasionally. 

After 30 minutes, transfer the mixture in a blender (or blitz with stick blender). Blend the mixture to desired consistency. I like it a bit chunky. Cool it off completely before using it on pizza.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s