Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

♫Leb i Sol - Talasna duzhina♫ (en is below) Нема доста од тесто, барем за мене 🙂 Овие вкусни сусамки морав да ги споделам со вас, од причина што се многу вкусни. Ич не ги сакам сусамките што се продаваат во супермаркетите, затоа што сите се од лиснато тесто, а јас купечко лиснато тесто воопшто … Continue reading Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro - Duke Bojadziev♫ (en is below) Тесто - обожавам! Лелеее луѓе... Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити... Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. … Continue reading Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

♫Marvin Gaye - What's Going On♫ (en is below) Овие земички од спелтино брашно ги направив за прв пат и како за прв пат излегоа многу добро, па затоа морав да го споделам овој рецепт со вас. Спелтино брашно се добива од зрното спелта (крупник) кое е одлична замена за пченицата за тие кои се … Continue reading Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

♫Bee Gees - How Deep Is Your Love♫ (en is below) Пире од спанаќ ми е новото омилено јадење. Не знам од каде да почнам за да ви раскажам колку е вкусно и да ве охрабрам да го направите. Спанаќ обожавам! Ама, вака како пире, го сакам највеќе! Единствена тешка работа во подготовката е миењето … Continue reading Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

Фалафел сендвич | Falafel Sandwich [♫Maktub – Já estava escrito]

♫Maktub - Já estava escrito♫ (en is below) Фалафел сендвич, за прв пат, пробав во сендвичарата „Нино“, кај плоштад „Македонија“. Тогаш, ми изгледаше како највкусниот сендвич што некогаш сум го пробала. Многу салати, сосови, лепче со семки... тој сендвич навистина ми беше вистинско уживање додека го јадев, односно додека не научив да си го подготвувам … Continue reading Фалафел сендвич | Falafel Sandwich [♫Maktub – Já estava escrito]