Салата со праз и маслинки | Leek and Olives Salad [♫Balkan tale – Duke Bojadziev]

♫Balkan tale - Duke Bojadziev♫ (en is below) Оваа салата не се сеќавам дека сум ја јадела во текот на моето детство. Пред неколку години, видов дека се продава на кило во еден супермакеркет, па искрено да ви кажам кога ја видов цената за килограм, се изнасмеав. Си реков, зошто некој би дал 250 за … Continue reading Салата со праз и маслинки | Leek and Olives Salad [♫Balkan tale – Duke Bojadziev]

Печени компири | Simple roasted potatoes [♫Rick Astley – Never Gonna Give You Up]

♫Rick Astley - Never Gonna Give You Up♫ (en is below) Слободно можам самата да се наречам кралица на компирите! Не затоа што ги подготвувам најубаво ^_^ туку затоа што обожавам да ги јадам! Печени, варени, пржени, со зелечнук, со месо, заедно со печен ориз (да, да 🙂 )во секоја комбинација сакам да имам компири … Continue reading Печени компири | Simple roasted potatoes [♫Rick Astley – Never Gonna Give You Up]

Чиа пудинг со овошје | Simple Chia Pudding [♫Beyoncé – Irreplaceable]

♫Beyoncé - Irreplaceable♫ (en is below) Пудинг од чиа ми е омилен, особено за појадок. Толку е брз и лесен за подготовка, а особено ми се допаѓа што лесно се транспортира за на работа - го ставаш во тегла и на работа имаш супер здрав појадок. Преферирам овој пудинг да го правам со растително млеко, … Continue reading Чиа пудинг со овошје | Simple Chia Pudding [♫Beyoncé – Irreplaceable]

Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

♫Carla Bruni - You Belong To Me♫ (en is below) Ако морам да бирам, секогаш ќе одберам коцкаста пица пред округла. Таа ми е некако многу повкусна од тркалезната. Можеби затоа што тестото е подебелко, а не тенко. Со доматен сос (секогаш домашен), многу лук и моцарела, тешко да се најде некој кој може да … Continue reading Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

Корејски јајца во соја сос | Korean Eggs in Soy Sauce [♫Sting – Fields Of Gold]

♫Sting - Fields Of Gold♫ (en is below) Меко варени јајца ми се омилени. Со растечена жолчка и мека белка, морска сол и малку бибер. Нема поубава закуска од ова. Ми требаа неколку обиди за да ги усовршам овие меко сварени јајца, но на крај им ја најдов цаката: во зовриена вода ги ставам јајцата … Continue reading Корејски јајца во соја сос | Korean Eggs in Soy Sauce [♫Sting – Fields Of Gold]

Печурки и праз во тавче | Mushroom and Leek Stew [♫Leb i Sol – Nisam tvoj]

♫Leb i Sol - Nisam tvoj♫ (en is below) Многу сакам да готвам и јадам лесни и (релативно) брзи јадења кои се подготвуваат со евтини состојки. Кога имам во фрижидер од се по нешто, секогаш сакам да го искористам максимумот од секој продукт и да зготвам нешто вкусно. Ова јадење, со печурки и праз е … Continue reading Печурки и праз во тавче | Mushroom and Leek Stew [♫Leb i Sol – Nisam tvoj]