Здраво Шведска! | Hej Sverige! – [♫LP – Lost On You] Фотографии – Photos

♫LP – Lost On You♫

(en is below)

skansen-10Јас сум една од оние луѓе кои обожаваат празници. Ја сакам божиќната атмосфера, накитените продавнички и секогаш со радост погледнувам во прозорите на другите луѓе и си замислувам дека сите уживаат во празничната атмосфера околу накитената елка. Во моите 27 години, никогаш до сега немав прилика да ја прославам новата година и Божиќ надвор од Македонија. Но, оваа Нова година и Божиќ ги поминав во Стокхолм, Шведска и донесов толку многу убави сеќавања и бесценети мигови кои секогаш ќе ми останат во сеќавање. Секогаш сакав да видам (а, и да бидам дел) од прославувањето на Божиќ на 24 декември. Дедо Мраз го видов после толку време 🙂 Стававме подароци под елката, јадевме мнооогу вкусна храна, пиевме julmust и snaps, гледавме цртани филмови, пеевме песни и игравме игри. Божиќ каков што го замислував и повеќе од тоа! Новата 2017 година ја започнав со шампањ, кавијар, ракчиња, бифтек и мојот омилен десерт – панакота. Далеку од тоа како ми започуваше секоја претходна нова година, но оваа беше навистина за паметење. Мирна и топла атмосфера, типично шведски накитена елка, пријатни и опуштени луѓе, многу вино и супер вкусна храна. Поминав преубави 10 дена во убавиот Стокхолм, но ќе се продолжам да се враќам таму се додека не стане мој дом! Сериозно. Sverige, jag älskar dig!

Еве, со вас сега ќе споделам неколку фотографии од Стокхолм и (речиси) цела храна која ја јадев за време на мојот престој таму.

I am one of those people who love holidays (maybe for the food :D)! Christmas Eve was peacefully celebrated in Stockholm, Sweden plus year 2016 was wrapped there also. Champagne, shrimps, kanelbullar, lots of cheese plates, wine, fresh and crisp Nordic air, happy people… What more could I have ask for? For the first time in my 27 years, I celebrated Christmas like I always wanted – on 24 of December. With opening presents, with lots of people sitting on the table, with some excellent food (buffet, my style :D), games… That Christmas dinner will always remain in my memory. Here in Macedonia, Christmas is celebrated on 07 of January (Orthodox calendar). Food is cooked, usually some kind of pork meat, everyone gathers on the table and eat the food. I grew up with that tradition and now, I just repeat it every year. Ah, habits… My New Year started very posh! I am not used to that, but I really liked it! champagne, caviar, shrimps, beef and my favorite dessert – panacota. I was filled with joy, happiness, my mind was peaceful, I was felling genuinely happy!  Surrounded with good people in so calm and typical Swedish holiday atmosphere. I spent 10 days in the BAEutiful city of Stockholm and I fell in love, again. I was my third time visiting Stockholm and I will not stop visiting this lovely city until I move there. Seriously. Sverige, jag älskar dig!

Now, I’ll share with all of you some photos I took and (almost) all the food I ate while I was there. Stockholm, we’ll see each other soon…

Gamla stan – The Old Town

gamla-stan-2 gamla-stan-3 gamla-stan-4 gamla-stan-5 gamla-stan-7 gamla-stan-8 gamla-stan-9 gamla-stan-11 gamla-stan-12 gamla-stan-13 gamla-stan-14

Processed with VSCO with a5 preset

Hisilicon Balong

gamla-stan-18 stockholm-4 stockholm-6 stockholm-7 gamla-stan-1

Processed with VSCO with a5 preset

flowers-2 flowers-1

Christmas dinner 

THANK YOU GUYS! ❤

(мк) божиќна шунка, тврдо варени јајца со ракчиња, мариниран лосос со сос за лосос, разни видови шведски леб, салата од цвекло и јаболко, различни риби во тегла со кромид и магдонос од страна, салата од кељ, јаболко и ореви, салата од прокељ, спанаќ, сланина и калинка + варени компири, шведски месни топчиња, „мусака“ од сардини и компири и пржени виршли. А, за десерт = тарт со шафран. Прекрасно!

(en) christmas ham, hard boiled eggs with shrimps, marinated salmon, cold cut meats, assortments of bread, beetroot and apple salad, different fishes in a jar, kale apple and walnut salad, spinach brussels sprouts bacon and pomegranate salad + boiled potatoes, swedish meatballs, baked potato gratin with sardines, sausages. And for dessert – saffron tart. Divine!

christmas-dinner-2 christmas-dinner-3 christmas-dinner-4 christmas-dinner-5 christmas-dinner-6 christmas-dinner-7 christmas-dinner-8

Processed with VSCO with a5 preset

Skansen

skansen-2 skansen-3 skansen-4 skansen-5 skansen-6 skansen-7 skansen-8 skansen-9

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Sodermalmsodermalm-1 sodermalm-2 sodermalm-3 sodermalm-4 sodermalm-5 sodermalm-6 sodermalm-7

Jamie’s Italian Restaurant 

(мк) болоњезе таљатели, бургер со компирчиња со рузмарин и лук, тирамису и пуслица, полнета со жолт крем и сос од шумски овошја

(en) tagliatelle bolognese, beef burger with skinny fries with rosemary and garlic, tiramisu and meringue with forest fruit and vanilla cream

jamies-italian-restaurant-sweden-1 jamies-italian-restaurant-sweden-2 jamies-italian-restaurant-sweden-3 jamies-italian-restaurant-sweden-4 jamies-italian-restaurant-sweden-5 jamies-italian-restaurant-sweden-6

Sundbyberg

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

sundbyberg-8 sundbyberg-9 sundbyberg-10 sundbyberg-11

Swedish traditional food and drink:

(мк) шведски глог, тост скаген (лепче со салата од ракчиња и кавијар од горе), цимет ролнички, тост со тврдо варено јајце и кавијар (паста), семлор со крем од ванила, салата од цвекло со шведски месни топчиња

(en) Swedish glogg, toast skagen (rye bread, shrimp salad and caviar), kanelbullar (swedish cinnamon rolls), toast with hard-boiled egg and kaviar, semlor with vanilla cream, beetroot salad with swedish meatballs

swedish-glogg-traditional-style toast-skagen-toast-with-shrimp-salad-and-caviar kanelbullar-1 kanelbullar-2 kaviar-with-hard-boiled-egg

Gunnarsson’s Special Confectionery 

(мк) Семлор со ванила крем и шлаг

(en) Semlor with vanilla cream
gunnarsons-specialkonditori-semlor-with-vanilla-2

gunnarsons-specialkonditori-1

beetroot-salad-with-swedish-meatballs

Cafe Schweizer:

cafe-schweizer-6 cafe-schweizer-4 cafe-schweizer-5 cafe-schweizer-3 cafe-schweizer-2 cafe-schweizer-1

More food: 

(мк) суши, бостон крофна, бејгл со крем сирење и мариниран лосос, даска со сирења, хамбургери од Max Hamburgare, кафиња од Espresso House, кинеска храна

(en) sushi, boston cream pie donut, bagel with cream cheese and lax, cheese plate, max hamburgers, espresso house coffees, chinese food

Processed with VSCO with a5 preset

dunkin-donuts cheese-plate

Processed with VSCO with a5 preset

espresso-house-3 cream-cheese-and-lax-dunkin-dounuts espresso-house-2 espresso-house-1 chinese-food

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s