Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

♫The Beatles - Free As A Bird♫ (en is below) Овие хељдини кори за пита ги видов сосема случајно, во еден од нашите супермакерти, па морав да ги купам. Досега, не сум правела ништо со овие кори, но изгледаа така примамливо и интересно, што веднаш ми дојде идеја за гибаница со нив. Ги имав сите … Continue reading Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

Simple Onion Rings | Прстени од кромид [♫Queen – Don’t Stop Me Now]

♫Queen - Don't Stop Me Now♫ (en is below) Ретко кога пржам нешто во многу зејтин. Похувани јадења во јајце, брашно и презла преферирам да нарачам во кафана или ресторан. Едноставно не сакам да се занимавам со хаосот кој настанува кога се похува нешто дома. Но, има и такви денови т.н cheat days! кога можам … Continue reading Simple Onion Rings | Прстени од кромид [♫Queen – Don’t Stop Me Now]

Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

♫Martin Garrix & Bebe Rexha - In The Name Of Love ♫ (en is below) Цвекло и така обожавам, но кога ја пробав оваа шведска салата од цвекло заедно со неколку шведски ќофтиња на лепче, знаев дека зимскиот одмор ќе ми биде феноменален! Никакви посебни состојки ќе ви се потребни за оваа превкусна салата. Оригиналниот … Continue reading Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

Здраво Шведска! | Hej Sverige! – [♫LP – Lost On You] Фотографии – Photos

♫LP - Lost On You♫ (en is below) Јас сум една од оние луѓе кои обожаваат празници. Ја сакам божиќната атмосфера, накитените продавнички и секогаш со радост погледнувам во прозорите на другите луѓе и си замислувам дека сите уживаат во празничната атмосфера околу накитената елка. Во моите 27 години, никогаш до сега немав прилика да … Continue reading Здраво Шведска! | Hej Sverige! – [♫LP – Lost On You] Фотографии – Photos