Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]

♫Sade – Smooth Operator♫

(en is below)

Овие земички ги направив сосема случајно. Правев пица, па ми остана вишок тесто, а си испланирав за следниот ден да правам бургери (се е плански во мојата глава, кога станува збор за оброците 🙂 ). Па така, со вишокот тесто направив четири земички со мнооогу сусам ^_^  Излегоа супер! Меки, топли, крцкави од горе и со печено сусамче…Мх! За мерак! Рецептот за тестото е класичен, но трикот (според мене) е во сусам од горе за кој ви го споделувам начинот како да не ви паѓа откако ќе се испечат. И во путерот, нормално 🙂 Со малку путер, веднаш е се повкусно! 🙂

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-3Путер земички со сусам

Состојки: 

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 120 грама путер
 • 100 грама сусам

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Од тестото одвојте 4 еднакви топчиња. Во еден длабок сад ставете вода, а во друг ставете сусам. Секое топче натопете го прво во водата (од горниот дел) па веднаш потоа во сусамот. Убаво притиснете го тестото во сусам за да се залепи сусамот на тестото.

Вака подготвени, наредете ги во тавче за печење претходно намачкано со путер. Врз секое топче, ставете по една лажича путер, покријте со кујнска крпа и оставете ги да нараснат 30 минути.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Ставете ги да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени и печете ги додека да поруменат убаво, околу 20-25 минути (во зависност од рерната).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4Овие земички беа совршени со мојот бургер од печурки:mushroom-burger-with-sesame-butter-bunsThese fluffy buns were made complete by accident 😀 I was making pizza dough and I had some leftover dough. I knew I wanted to make homemade burgers tomorrow so with the leftover dough I decided do make four buns. I didn’t expect much, but they came out perfectly! Soft and fluffy inside, crunchy outside and with lot of sesame seeds. YUM! The recipe is simple, but the trick is in the sesame seeds – how to stick them properly without them falling out when they are baked. And the butter. Everything is much better with some butter, right? Here is my recipe for these buttery, fluffy bus:

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-2Simple Sesame Butter Buns

Ingredients: 

 • 3 – 1/2 cups  flour
 • 1 – 1/3 cups warm water (more or less, it depends)
 • 1 packet dry yeast
 • 1 teaspoon salt
 • 1 teaspoon honey
 • 3 tablespoons evoo
 • 120 grams butter
 • 100 grams sesame seeds

Prep: 

First make the dough. Sift the flour in a large bowl. Add the salt. Add the honey in the warm water with the dry yeast. Let it sit for 10 minutes. When the yeast is bubbling, add the mixture to the flour. Mix all together first with a wooden spoon and then kneed the dough with your hands. If the dough is dry, add more warm water if it’s wet, add more flour. But remember, always start with less liquid. Kneed the dough until is elastic, for about 15-20 minutes (or use electric stand mixer). When the dough is smooth and elastic, add the evoo, kneed one last time and let it rise for 1 hours.

When the dough has risen, divide it into 4 equal balls. In one bowl pour 100 ml water and in another bowl add the sesame seeds. Each ball of dough place first in the water and then in the sesame seeds (press well so the seeds can stick to the dough). Place them on a baking tray greased with some butter. On each bun, add 1 teaspoon of butter, cover with kitchen towel and let it rise for 30 minutes.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Bake in a preheated oven at 200C until they are golden brown, in about 20-25 minutes (it depends on the oven and size of the buns).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4These buns were perfect with my mushroom burger: mushroom-burger-with-sesame-butter-buns

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s