Суши со зеленчук | Veggie Sushi [♫Alannah Myles – Black Velvet]

♫Alannah Myles - Black Velvet♫ (en is below) Прв пат пробав суши во Шведска. Беше вистински life changer за мене во поглед на тоа како светската храна изгледа. Еве ви слика, да ви доловам како изгледаше па после ќе продолжиме:  Ааа?! Пуффф! Ова беше нешто фемоменално! Лососот беше толку мек, што просто се распаѓаше во … Continue reading Суши со зеленчук | Veggie Sushi [♫Alannah Myles – Black Velvet]

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut [♫Prince – Purple Rain]

♫Prince - Purple Rain♫ (en is below) Ставање зелка во буриња и правење на салата резанац (sauerkraut) е балканска традиција која моите родители ја негуваат откако знам за себе. Еве доказ за фамилијарна подготовка на резанац 🙂 Во Македонија, речиси сите домаќинства ставаат зелка во буриња за сарми, салати и други зимски јадења, а некои подготуваат и … Continue reading Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut [♫Prince – Purple Rain]

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup [♫Help – Beatles]

♫Help - Beatles♫ (en is below) Интересно е како само неколку состојки ставете во тенџере може да создадат совршено јадење кое ќе ви ја стопли душата. Во Скопје доаѓаат ладните денови, па затоа супите мене ми се број еден на листата на јадења кои ги подготвувам овој период. Пилешката супа ми беше (и уште ми … Continue reading Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup [♫Help – Beatles]

Хумус со црвени пиперки | Red Pepper Hummus [♫Billy Idol – Hot in the City]

♫Billy Idol - Hot in the City♫ (en is below) Откако престанав да мачкам мајонез на лепче, хумусот ми е број еден намаз кој го правам и јадам. Искрено, помеѓу нас, понудата на пазарот за здрави намази не е баш сјајна, а и тие што ги има се прескапи. Неверојатно е колку е лесно да … Continue reading Хумус со црвени пиперки | Red Pepper Hummus [♫Billy Idol – Hot in the City]

Кремасто пире од компири | Simple Mashed Potatoes [♫Michael Jackson – Smooth Criminal]

♫Michael Jackson - Smooth Criminal♫ (en is below) Јас сум самопрогласена кралица на компирите. Компири едноставно обожавам и можам да ги јадам секој ден. Кога бев малечка и кога мајка ми ќе правеше пире, мене ми ја даваше полесната работа од целиот процес - лупење компири и тест проба. До ден денес, таа го прави … Continue reading Кремасто пире од компири | Simple Mashed Potatoes [♫Michael Jackson – Smooth Criminal]

Корејски бибимбап – Korean Bibimbap Bowl [♫The Smiths – Bigmouth strikes again]

♫The Smiths - Bigmouth strikes again♫ (en is below) Во последно време, многу сум заинтересирана за корејската кујна. Обожавам здели полни со оривче и зеленчук и многу лут сос. Луто кимчи и длабоки чинии полни со супа со мевце, зеленчук  и меко варени јајца. Ова корејско јадење го направив кога немав никаква идеја за ручек, … Continue reading Корејски бибимбап – Korean Bibimbap Bowl [♫The Smiths – Bigmouth strikes again]