Намаз од рикота со 4 видови семиња | Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds – [♫Spice Girls-Wannabe]

♫Spice Girls-Wannabe♫ (en is below) Рикотата ми е еден од омилените млечни производи. Може да се користи и во подготовка на благи, но и во солени јадења, токму заради нејзиниот неутрален вкус. Бидејќи понудата на пазарот, сметам дека, не е баш богата со разноврсни намази од урда, рикота, крем сирење и сл, решив да почнам … Continue reading Намаз од рикота со 4 видови семиња | Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds – [♫Spice Girls-Wannabe]

Здраво Хрватска! – Hello Croatia! [♫Oliver Dragojević – Cesarica]|Фотографии | Photos

♫Oliver Dragojević - Cesarica♫ Ова лето, 2016, бев во Хрватска на летување. Храната, просто, ме воодушеви! Затоа, во прилог се само фотографии од вкусната (повеќе морска) храна во Хрватска. Ова не е целата хрватска кујна, туку само дел од јадењата кои јас ги пробав за време на мојот престој во различни градови. This summer we … Continue reading Здраво Хрватска! – Hello Croatia! [♫Oliver Dragojević – Cesarica]|Фотографии | Photos

Чимичури сос | Chimichurri Sauce [♫Billy Joel – Just the Way You Are]

♫Billy Joel - Just the Way You Are♫ (en is below) Интересно е како магоднос воопшто не сакам да јадам во супа или во салата, но затоа во сосови или со пиперки, оцет и лукче 😀 го обожавам. Малку бев скептична на почетокот околу тоа дали ќе ми се допадне вкусот на чимичури сосов, но … Continue reading Чимичури сос | Chimichurri Sauce [♫Billy Joel – Just the Way You Are]

Туна крем салата | Simple Tuna Salad [♫Salt-N-Pepa – Push It]

К♫Salt-N-Pepa - Push It♫ (en is below) Туна салатата ми е една од омилените салати кои сакам да ги правам и да ги јадам. Бидејќи израснав со туна од конзерва, вкусот ми е познат и убав и кога и да јадам туна во конзерва, ме потсеќа на едни безгрижни, детски денови. Сум пробала и сум … Continue reading Туна крем салата | Simple Tuna Salad [♫Salt-N-Pepa – Push It]