Салата со домати и авокадо | Simple Tomato and Avocado Salad [♫The Pointer Sisters – I’m So Excited]

The Pointer Sisters – I’m So Excited

(en is below)

Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (1)Една причини (а, и единствена) заради која сакам лето е тоа што можам да јадам патлиџани кооолку ми сака душата. Во сите форми и бои, патлиџанот е мојот омилен зеленчук (или треба да кажаам овојше? 🙂 ). Салата со патлиџани и малку сиренце ми е омилениот ручек во лето. Но, кога ја пробав оваа салата со авокадо и домати… Еее, ова е вистинско уживање! Тука се вклучени моите омилени состојки и затоа оваа салата е полн погодок. Кремасто авокадо со црвено кромидче, ливчиња свеж босилек и зрели, вкусни и сочни патлиџани е комбинација на салата која едноставно мора да ја пробате. Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (0,1)

Салата со домати и авокадо

Состојки: 

 • 3 домати, исечени на тркалца
 • 1 зрело авокадо, исечено на парчиња
 • 1/2 главица црвен кромид, на тркалца
 • листови босилек
 • сол и бибер
 • маслиново масло

Подготовка:

Исечените зеленчуци и авокадото ставете ги во чинија. Во тегличе ставете маслиново масло, сол и бибер и измешајте. Прелијте врз салатата. Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (8)Ставете ги ливчињата босилек и уживајте во вкусот на оваа салата.Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (4)

Pinterest (click & follow my inspirational pins and boards) is my number one platform for food inspiration and recipe seeking. When I saw this salad, I was literally memorized by its beauty and simplicity. Simple salad, but with no flavor compromise. You have some creamy avo, perfectly ripe heirloom tomatoes, slices of sweet red onion and few leaves of fresh basil. Delicious! Salads are my way to go these ridiculously hot summer days in Skopje, especially for lunch. If you have any favorite salad recipe, share with me in the comment box below. Now, here is the simplest of recipes for this salad:

Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (0)Simple Tomato and Avocado Salad

Ingredients:

 • 3 tomatoes, chopped
 • 1 ripe avocado, sliced
 • 1/2 red onion
 • few basil leaves
 • salt, pepper and evoo

Prep:

Arrange the tomatoes, onion and avocado on a serving platter. In a small jar, mix some evoo, salt and pepper. Drizzle the dressing on the salad and put the basil leaves in the salad. Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (2)Serve and enjoy.Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (5)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s