Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек | Grilled Zucchini Roll-ups with Ricotta and Basil [The Temptations – Papa Was A Rolling Stone]

♫The Temptations – Papa Was A Rolling Stone♫

(en is below)

Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (0.1)Дека сезонските зеленчуци и овошја се највкусни, ќе ви потврди и овој рецепт за грил ролнички, полнети со рикота и босилек. Понекогаш, ми здосадуват пржените тиквички со лук, маслиново, оцет и магдонос, па кога ја видов оваа идеја на интернет, веднаш решив да ја направам. Тиквички секогаш имам во фрижидер, босилек и рикота си купив и се што остана е да почнам со подготовка. Кога ги пробав и направив веднаш ми текна дека ова би било супер вкусно мезе во некое кафанче, со ладно пиво или бело ладно вино. Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (5)А, вас знам дека ќе ви се допадне. Епа, еве го и рецептот:

Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек

Состојки: 

 • 1 тиквичка, исечена на тенки и долгнавести парчиња
 • 150 грама рикота (урда, сирење, фета…)
 • неколку ливчиња свеж босилек, ситно сечкани (може и сув)
 • 1 луто пиперче, ситно сечкано, по вкус
 • сол и бибер
 • маслиново масло

Подготовка:

Со помош на мандолина или многу остар нож, исечете ја тиквичката надолжно и тенко. Намачкајте го секое парче со маслиново масло и испечете ги сите на грил тавче или на обично тавче, ако немате грил. Во сад ставете ги рикотата, бсилекот, лутото пиперче, зачинете со сол, бибер и маслиново масло. Измешајте убаво. Со оваа смеса полнете ги долгите парчиња тиквици и виткајте ги како ролатчиња. Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (3)Наредете ги на чинија и нека ви се наздравје.Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (6)

Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (0)

Seasonal vegetables and fruits are without doubt the tastiest and this dish proves that statement. Sometimes, I am fed up with the regular fried zucchini with oil, vinegar, parsley and garlic, but when I saw this recipe on the web, I was instantly inspired and decided to make it. I always have zucchini at home, so I bought some ricotta and fresh basil and made these yummy gems. Immediately, when I tried them, I tough to myself what a lovely mezze this would be in some taverna in Skopje or anywhere, really. Easy to make, tasty and so appealing, I am 100% sure that you’ll like this idea. Here is the recipe:Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (1)

Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil

Ingredients:

 • 1 zucchini, sliced lengthwise
 • 150 grams of ricotta
 • few basil leaves
 • salt, pepper
 • 1 hot chili pepper, chopped
 • evoo

Prep:

Slice the zucchini lengthwise, brush the pieces with some evoo and grill them on a grill or regular pan. In a large mixing bowl, add the ricotta, chili, salt, peppers, basil and drizzle some evoo. Mix and start filling each piece of zucchini. Roll each zucchini and serve on a plate. Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (4)Enjoy with ice cold beer or a glass of cold white wine.Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (7)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s