Салата со домати и авокадо | Simple Tomato and Avocado Salad [♫The Pointer Sisters – I’m So Excited]

♫The Pointer Sisters - I'm So Excited♫ (en is below) Една причини (а, и единствена) заради која сакам лето е тоа што можам да јадам патлиџани кооолку ми сака душата. Во сите форми и бои, патлиџанот е мојот омилен зеленчук (или треба да кажаам овојше? 🙂 ). Салата со патлиџани и малку сиренце ми е … Continue reading Салата со домати и авокадо | Simple Tomato and Avocado Salad [♫The Pointer Sisters – I’m So Excited]

Таљатели со јунешко рагу | Tagliatelle with veal ragù [♫Torna A Surriento – Luciano Pavarotti]

♫Torna A Surriento - Luciano Pavarotti♫ (en is below) Има само неколку работи кои треба да ги знаете за мене, а се поврзани со феноменалново јадење кое го направив. Прво, обожавам телешко месо. Со часови крчкано во тенџерче, со многу лук и кромид. Со тестенини, со пире од компири со варени компирчиња...Мх! Второ, секогаш одбирам … Continue reading Таљатели со јунешко рагу | Tagliatelle with veal ragù [♫Torna A Surriento – Luciano Pavarotti]

Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек | Grilled Zucchini Roll-ups with Ricotta and Basil [The Temptations – Papa Was A Rolling Stone]

♫The Temptations - Papa Was A Rolling Stone♫ (en is below) Дека сезонските зеленчуци и овошја се највкусни, ќе ви потврди и овој рецепт за грил ролнички, полнети со рикота и босилек. Понекогаш, ми здосадуват пржените тиквички со лук, маслиново, оцет и магдонос, па кога ја видов оваа идеја на интернет, веднаш решив да ја … Continue reading Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек | Grilled Zucchini Roll-ups with Ricotta and Basil [The Temptations – Papa Was A Rolling Stone]

Simple Tomato and Feta Cheese Salad | Салата со домати и фета сирење [♫Zoran Madzirov – Opa iha]

♫Zoran Madzirov - Opa iha♫ (en is below) За мене, во лето нема ништо повкусно од патлиџани! И тоа оние со розева лушпа. Ги купувам секој ден, а ги јадам во огромни количини. Сочни, сочни и совршени за во салата. Баба ми која живее во село, сади домати од старо семе. Порано, кога ќе се … Continue reading Simple Tomato and Feta Cheese Salad | Салата со домати и фета сирење [♫Zoran Madzirov – Opa iha]

Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives | Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер [♫Boston-More Than A Feeling]

♫Boston-More Than A Feeling♫ (en is below) Ако ви кажам дека инспирација за оваа тајландска супа ми беше коријандерот кој го купив на пазарче, можеби ќе ми се смеете но, мене ми беше многу мака додека да го пронајдам местото каде го продаваат. Можеби заради слаба побарувачка го нема во супермакетите, но коријандерот има толку специфичен … Continue reading Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives | Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер [♫Boston-More Than A Feeling]

Summer Rolls with Raw Vegetables | Летни оризови ролнички со свеж зеленчук [♫Calvin Harris – Summer]

♫Calvin Harris - Summer♫ (en is below) За мене, нема поубав оброк во лето од ова. Пред две години, кога прв пат купив оризови листови, бев воодушевена од вкусот и начините за нивна подготовка. Вообичаено ги полнам со многу свеж зеленчук и сос од соја и лукче, но може да си ги филувате по ваш … Continue reading Summer Rolls with Raw Vegetables | Летни оризови ролнички со свеж зеленчук [♫Calvin Harris – Summer]

Grilled Veggie Salad Bowl with Avocado | Салата со зеленчук на скара и авокадо [♫Men At Work – Who Can It Be Now?]

♫Men At Work - Who Can It Be Now?♫ (en is below) Понекогаш (иако ретко) сакам да јадам некој период свежа и помалку термички преработена храна. Свежите овошје и зеленчук ми се омилени кога ги јадам само така, особено кога се во сезона. Се трудам да купувам (скоро) секогаш органски, непрскани, зеленчуци, но кога од … Continue reading Grilled Veggie Salad Bowl with Avocado | Салата со зеленчук на скара и авокадо [♫Men At Work – Who Can It Be Now?]