Vegetarian Sheppard’s Pie | Овчарска пита со зеленчук [♫Years and Years – Desire ft. Tove Lo]

♫Years & Years – Desire ft. Tove Lo♫

(en is below)

Обожавам вегетаријанска храна. Зеленчуците се највкусни кога се свежи, органски и од локални продавачи. Затоа, обожавам да си шетам и купувам на Зелено пазарче во Скопје. Ова манџиче е толку вкусно што кога ќе видите како се подготвува веднаш ќе посакате да го направите за денешниот ручек. Вкусот е прекрасен, а и текстурата од горе (го гледате запеченото и крцкаво пире?). Мислам дека секој го направил овој рецепт барем еднаш во неговите готвачки експерименти, но ако не сте направиле ниеднаш, ова е рецептот за вас.

Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук Овчарска пита со зеленчук

Состојки:

 • 1 кг компири, сварени и испасирани
 • 250 грама печурки
 • 1 страк праз, ситно сечкан
 • 1 кромид, ситно исечкан
 • 2 мали моркови, исечкани
 • 3 чешниња лук, ситно исечкани
 • 300 грама спанаќ, обарен и исечкан
 • сол и бибер
 • 1 лажица доматно пире

Подготовка:

Прво, сварете ги компирите, па од нив направете пире со путер и млеко. Во тенџерче ставете малку маслиново масло и ставете ги зеленчукот и печурките да се запржат. Пржете додека сето да омекне. Зачинете со сол и бибер и доматно пире. Промешајте и додадете хопла, по желба. Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук (4)

Во мали садови за печење, ставете од филот со зеленчук, врз него наредете малку обарен спанаќ и од горе покријте се со пирето од компири. Направете мало дупче во средината за да излегува пареа додека се пече. Ставете малку путер и печете во рерна на 200 Целзиусови степени околу 30 минути, односно додека да зарумени од горе. Сервирајте топло, со салата од страна. Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук (5)

Совет: Може и во филот да ставете мелено месо, само пропржете го прво него во тенџере, па потоа зеленчуците.

I really enjoy vegetarian food. Veggies are so yummy when they are fresh, local and organic. That’s why I enjoy going on the farmers market every week. This vegetarian Sheppard’s pie is so tasty, full of flavour and texture (can you see how crispy the top layer is?). Very easy to make and made with humble ingredients. I thing that everyone has made this in one point of their cooking adventures, but if you haven’t here is a recipe for you.

Processed with VSCO with a5 preset

Vegetarian Sheppard’s Pie

Ingredients: 

 • 1 kg potatoes, boiled and mashed with butter and milk
 • 250 grams of mushrooms, chopped
 • 1 leek, finely chopped
 • 1 small onion, chopped
 • 2 small carrots, diced
 • 3 garlic cloves, finely chopped
 • 300 grams of fresh spinach, steamed
 • salt and pepper
 • 1 tablespoon of tomato purée

Prep:

First, boil the potatoes until they are very tender. Mash them into a potato mash, with milk and butter until smooth. Set aside. Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук (2)

In a pot, put some evoo and cook the vegetables until they are soft. Add the tomato purée and season with salt and pepper. Add some heavy cream if you want. If not, leave it out.Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук (3) Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук (4)

Steam the spinach and chop it roughly.

In a small ramekin out some evoo. Pour the vegetable filling, then put the steamed spinach and top it with some mashed potatoes. Make a pattern with the back of the knife, make a hole in the middle for steam to escape and put some cubes of butter on top. Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук (5)Bake in a preheated 200C oven for 30 minutes or until the top gets crispy.Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук

Serve it warm with some green salad.Vegetarian Sheppard's Pie Овчарска пита со зеленчук

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s