Vegetarian Sheppard’s Pie | Овчарска пита со зеленчук [♫Years and Years – Desire ft. Tove Lo]

♫Years & Years - Desire ft. Tove Lo♫ (en is below) Обожавам вегетаријанска храна. Зеленчуците се највкусни кога се свежи, органски и од локални продавачи. Затоа, обожавам да си шетам и купувам на Зелено пазарче во Скопје. Ова манџиче е толку вкусно што кога ќе видите како се подготвува веднаш ќе посакате да го направите … Continue reading Vegetarian Sheppard’s Pie | Овчарска пита со зеленчук [♫Years and Years – Desire ft. Tove Lo]

Creamy Spinach and Pea Soup | Чорба од спанаќ и грашок [♫Kool and The Gang – Cherish]

♫Kool and The Gang - Cherish♫ (en is below) Вкусна и топла чорбичка секогаш може да ми ја згрее душата. Понекогаш кога не ми е денот, освен ќебе и мутави филмчиња на тв, топла чорба може да направи многу. Иако пилешката ми е најомилена, сакам и зеленчукови чорби. Оваа од грашок ми е омилена. Верувам … Continue reading Creamy Spinach and Pea Soup | Чорба од спанаќ и грашок [♫Kool and The Gang – Cherish]

Garlic Bread | Француски багет со лук и моцарела [♫Morcheeba – The Sea]

♫Morcheeba - The Sea♫ (en is below) Како што кажува и името на блогот - ЛУКава девојка, сигурно може да претпоставите дека јас обожавам ЛУКче! Лукот е мојот омилен зеленчук и го користам (речиси) во секое јадење кое го готвам. Во варива, на лепче, во салата...секаде 🙂 Толку е мало, а толку многу моќно. Го … Continue reading Garlic Bread | Француски багет со лук и моцарела [♫Morcheeba – The Sea]

Zoodles with Cauliflower Meatballs (Vegan!) | Шпагети од тиквици со ќофтиња од карфиол [♫Eddie Murphy – Party All the Time]

♫Eddie Murphy - Party All the Time♫ (en is below) Овие шпагети од тиквички беа многу забавни за правење. Иако немам спирализер за правење „шпагети од зеленчук“, овие мои шпагети си ги направив со помош на екстра остар нож. Искрено да ви кажам, не сум голем фан на живата храна (raw food), но овие шпагети … Continue reading Zoodles with Cauliflower Meatballs (Vegan!) | Шпагети од тиквици со ќофтиња од карфиол [♫Eddie Murphy – Party All the Time]

Simple Strawberry Cake | Колач со јагоди [♫Strawberry Fields Forever-The Beatles]

♫Strawberry Fields Forever-The Beatles♫ (en is below) Ова лесно и вкусно колаче ми беше омилено кога бев малечка. Мајка ми го прави со замрзнати вишни, а јас решив да го направам со јагоди. Во фрижидер имав свежи јагоди, па решив да ги искористам во ова мое колаче. Премногу лесен колач, вкусен и толку сочен (дури … Continue reading Simple Strawberry Cake | Колач со јагоди [♫Strawberry Fields Forever-The Beatles]