Macedonian Dinner Rolls (Kifli) | Домашни кифлички [♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae]

♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae♫

Печев кифли дечки! 🙂 Толку многу сум среќна кога ќе се решам да правам нешто од тесто. Пити, банички, кифлички… Кифлите се моја слабост. Секој македонец пораснат е со кифлици. Празни, полнети, големи или мали, кифлиците во Македонија се прават без да има некоја посебна прилика. Кога бев помала, мајка ми правеше кифлички (речиси) секоја недела за вечера. Оние кои ќе и’ останеа ги замрзнуваше и по неколку внимателно ми пакуваше за појадок за следниот ден во школо. Вистинска жена, домаќинка 🙂
Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (3)

Јаглехидратите се моја слабост. Ако можам да бирам, секој ден би јадела лепче, кифлици, пити, банички, сирењаци… Ох, ох ох! Иако не често, но понекогаш си печам за своја душа. Па така, овие кифлици беа на денешната листа за готвење. Толку се меки и вкусни, што совршено одговараа со кафето за појадок. Поленти се со урда, кашкавал, а има некои и празни. Ако сакате рецепт за нив, еве го подолу:

Домашни кифлички

Состојки:

 • 800 грама + уште по потреба брашно
 • 2 лажици сол
 • 1 пакетче сув квасец (или 1 коцка свеж квасец)
 • 2 лажици мед
 • 150 мл јогурт
 • 150 мл павлака
 • 150 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 1 јајце, малку изматено
 • урда, кашкавал или што било, по ваша желба, за полнење

Подготовка: Во длабок сад просејте ги брашното и солта. Во тенџерче, ставете ги млекото, јогуртот, павлаката и медот да се загреат малку. Кога ќе се загреат, тргнете ги од рингла и ставете го квасецот. Оставете малку да се активира. Смесата претурете ја во длабокиот сад со брашното, додадете ги јајцето и маслото и почнете да мешате со дрвена лажица. Потоа, почнете да месите со рака додека да добиете меко и нелепливо тесто. По потреба, додавајте брашно. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да нарасна 45 минути, односно дупло.

Од готовото тесто исечете 4 еднакви топки. Секоја топка тесто, развлечете ја на набрашнета работна површина, во облик на круг. Пресечете го кругот на тријаголници и секој тријаголник филувајте го. Виткајте ги кифличките од подебелата страна кон врвот. Готовите кифлички редете ги на тавче обложено со хартија за печење. Намачкајте ги со разматено јајце и попрскајте го со семки (сончоглед, афион, сусам, тиква…). Покријте ги со крпа и оставете да нараснат 15-20 минути, односно додека да се загрее рерната на 200 Целсиусови степени. Печете ги во рерна 25-30 минути додека да добијат златна боја.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (6)

Печените кифли, веднаш штом излезат од рерна, попрскајте ги со вода и покријте ги со крпа. Оставете да се оладат, па потоа послуѓете ги со маслинки, сиренце, ајвар и нормално, шолја турско кафе, ако ги послужувате за појадок. Наздравје! 🙂Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (5)

Kifli in the house, guys! I am so happy when I bake something, from scratch, of course! Kifli, or dinner rolls are my ultimate comfort food. Something that every Macedonian grew up with. My mom use to make dinner rolls (almost) every Sunday for dinner and with the leftover rolls, she packed me lunch for the next day in school. And with the additional leftover rolls, she freezed  them. She is such a domakinka, until this very day. Carbs are my weakness, really. I would like even to be on a carb diet, but my hips and my stomach, would not agree on that! However, sometimes I indulge myself and bake (and eat!!!) whatever I feel like making. Dinner rolls were on the list today, so I decided to bake some. They are filled with ricotta, cheese and some are empty. They made a perfect breakfast with my morning Turkish coffee. Easy to make and Oh So Very Yummy! If you are in the mood of baking and trying different type of cuisine, make these soft dinner rolls aka kiflici.

Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (4)

Macedonian Dinner Rolls (Kifli)

Ingredients:

 • 800 grams + more flour
 • 2 tablespoons salt
 • 1 packet of dry yeast
 • 2 tablespoons of honey (or sugar)
 • 1 egg, lightly beaten
 • 150 ml natural yoghurt
 • 150 ml sour cream
 • 150 ml milk
 • 150 ml vegetable oil
 • ricotta, cheese for the filling

Prep: In a large bowl, sift the flour and salt. In a small pot, heat the milk, yoghurt, sour cream and honey together. When heated, turn off the heat and put the yeast. Mix and let it rise a little. Pour this mixture in the flour. Add the beaten egg and oil and first mix the a wooden spoon. After, kneed the dough until is smooth and does not stick. Add flour if needed. When the dough is smooth, cover it with a towel and let it rise for 45 minutes or until double in size.

When the dough is ready, divide the dough into 4 equal balls. Roll out each dough into a floured surface. Roll into a circle shape. Cut into triangles. Fill each triangle with filling and start rolling, starting from the wither side. Each dinner roll lay it out on to a pan, covered with a baking paper. Brush with an egg, that is slightly beaten with water and sprinkle some seeds (pumpkin, sunflower, poppy seeds…) on top. Cover with a towel and let it rise for 1520 minutes, until the oven is preheating to 200C.

Bake the rolls for 25-30 minutes or until they are golden brown. When the are baked, sprinkle them with water and cover them with towel. Let them cool a little bit.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (7)

Serve them with white cheese, olives, ajvar and of course, a cup of coffee if you decide to enjoy them in the morning.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (1)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s