Macedonian Dinner Rolls (Kifli) | Домашни кифлички [♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae]

♫Verica Ristevska - Ti si pesna shto kje trae♫ Печев кифли дечки! 🙂 Толку многу сум среќна кога ќе се решам да правам нешто од тесто. Пити, банички, кифлички... Кифлите се моја слабост. Секој македонец пораснат е со кифлици. Празни, полнети, големи или мали, кифлиците во Македонија се прават без да има некоја посебна прилика. … Continue reading Macedonian Dinner Rolls (Kifli) | Домашни кифлички [♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae]

Greek Tzatziki Sauce | Ѕаѕики сос [♫Valantis – Ola dika sou]

♫Valantis - Ola dika sou♫ (opa!) (en is below) Јас ја сакам Грција многу. Особено храната. Мусака, грчка салата, фета сиренце, баклава, ладно цедено маслиново масло, маслинки, сармички од лозов лист, гиро, сувлаки... листата е дооолга. Уште повкусно е кога сета оваа вкусна храна ќе се залее со узо. И поглед кон егејското море. И грчка … Continue reading Greek Tzatziki Sauce | Ѕаѕики сос [♫Valantis – Ola dika sou]

Turkish pide (Turkish pizza) | Турско пиде – [♫Sting & Cheb Mami – Desert Rose]

♫Sting & Cheb Mami - Desert Rose♫ (en is below) Турската кујна има нависина посебно место во моето срце. Сите тие турски јадења се толку блиску до моето срце. Балкавата е ненадминлива, но и ова пиде кое го направив пред неколку денови беше превкусно! Генерално, јас сакам се што вклучува тесто и месо заедно 🙂 … Continue reading Turkish pide (Turkish pizza) | Турско пиде – [♫Sting & Cheb Mami – Desert Rose]

Breakfast Rice Cakes | Оризови галети за појадок [♫Arctic Monkeys – R U Mine?]

♫Arctic Monkeys - R U Mine?♫ (en is below) Многупати со вас ја имам споделено мојата огромна љубов за тезгите на зеленото пазарче во Скопје. Секогаш кога наутро сум слободна, станувам рано, го пијам првото кафе, се облекувам и одам на пазарче. Како што шетав низ тезгите, случајно здогледав една тезга полна со различни зелени … Continue reading Breakfast Rice Cakes | Оризови галети за појадок [♫Arctic Monkeys – R U Mine?]