Macedonian Style Stuffed Red Peppers | Полнети пиперки [♫Leb i Sol – Mamurni ljudi]

♫Leb i Sol – Mamurni ljudi♫

Ниедно детство на дете од Балканот не е комплетно без полнети пиперки за ручек. Со или без месо, секое домаќинсво си има свој рецепт за полнети пиперки, кој се пренесува од генерација на генерација. Овој рецепт е на мајка ми. Уште од мала, се сеќавам дека, нашето семејство не јадеше месо како што јадеа останатите. Манџичките, мајка ми, ги правеше без месо, па така и овие полнети пиперки. Мајка ми, секогаш ја одбираше поздравата опција за мене и моето семејство и бепе, на некој начин, пионер во здравата храна и имплементирање на „нови“ состојки како што се овесни снегулки, тофу, соја, што беше и е big deal ако живееш во Македонија.  Да се јаде и биде здрав сега е нешто како „мода“, но јас пораснав со здрави јадења и состојки кои сега се „ин“ – се тоа благодарение на мајка ми, бидејќи секогаш беше креативна, иновативна и спремна да проба да зготви нешто ново и необично. Фала мамо 🙂

Stuffed red peppers - Полнети пиперки (1) Полнети пиперки

Состојки:

 • неколку црвени пиперки или бабури
 • 1 шолја ориз
 • 2 големи главици кромид, ситно исечкани
 • 3-4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 2 помали моркови, изрендани
 • 2 лажици црвен пипер
 • сол и бибер
 • 1 лажица брашно

Подготовка: Прво, убаво измијте ги и исушете ги пиперките. Исечете ја дршката, зачувајте ја како капаче и извадете ги семките.

Во мало тенџерче, ставете малку масло да се загрее. Ставете ги кромидот и лукчето да се пржат. Кога ќе омекнат, ставете го морковот и гответе додека да омекне и тој. Ставете го оризот и гответе 1-2 минути, односно додека оризот да стане стаклест. Зачинете со сол и бибер, ставете црвен пипер  и убаво измешајте.

Со овој фил наполнете ги пиперките, една по една, затворете ги со нивното капаче и наредете ги во тавче за печење.

Мајка ми, во зима, полнетите пиперки ги затвора со тркалца компир, а во лето со тркалца патлиџан. Мене, повеќе ми се допаѓаат нивните „природни“ капачиња.

Во 2 шолји вода измешајте 1 лажица брашно и прелијте ги пиперките. Од горе, попрскајте со малку масло, покријте со алуминиумска фолија и ставете да се пече во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, покриено, околу 35-40 минути, а потоа извадете ја фолијата и печете додека да пиперките бидат заруменети. Сервирајте со свежа салата и парчиња лепче.

Повеќе домаќинства ги полнат пиперките со фил од мелено месо, кое го пржат заедно со кромидот и лукчето, на почеток. Јас, полнетите пиперки, ги сакам вака, посни, за да уживам во вкусот на „месото“ од црвената пиперка и оривчето. Вие, ако сакате, ставете си мелено месо во филот, но пробајте го и на овој начин.

Stuffed red peppers - Полнети пиперки (1)No Balkan childhood is complete without stuffed red bell peppers. With or without meat, every household has its own personal recipe, passed from generation to generation. This is my mom’s recipe. Since I was a little girl, we didn’t ate meat like others did. My mom was always choosing the healthier option for our family. She was a pioneer in implementing tofu, soy beans, oats and that’s a big deal here in Macedonia. To eat and to be healthy nowadays it’s “a thing” but for me and my family it was a way of living. I am forever grateful for my mom for being inventive, innovative and always willing to try new things in the kitchen.

Stuffed red peppers - Полнети пиперки (2)Macedonian Style Stuffed Red Peppers

Ingredients: 

 • red bell or regular meaty peppers
 • 1 cup of rice
 • 2 large onions, finely chopped
 • 3-4 cloves of garlic, finely chopped
 • 1-2 small carrots, grated
 • 2 tablespoons of red pepper (powder)
 • salt and pepper
 • 1 tablespoon of flour

Prep: First, wash and dry the peppers. Take out the core and de-seed them, but keep the stem.

In a small saucepan, heat up few teaspoons of oil. Put the onions and garlic to fry on a medium heat until soft. Then, add the carrots and cook until they are soft.  Add the rice and cook for 1-2 minutes until the grains are translucent. Season with salt, pepper and red pepper. Stir everything together. Take one pepper and fill it almost to the top. Close with the stem and arrange in a baking pan. Continue until all peppers are filled.

My mom during the winter as a lid to the peppers uses potato slices and during the summer uses tomato slices. For me, the “original” lid is very appealing.

In 2 cups of water stir in 1 tablespoon of flour and cover the peppers. Drizzle them with some oil on top. Cover them with aluminium foil.

Bake them in a preheated oven for 35-40 minutes, covered and after, remove the foil and continue baking them until they are completely done. Serve with fresh salad and slices of bread.

Many people use minced meat in the filling. They fry it with the onions and garlic. I don’t  because I prefer the taste of the red pepper with the rice inside. But, if you want to try ,you can put some minced meat. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s