Macedonian Style Cheese Pie | Вртена пита со сирење [♫Arhangel – Milion Dolari]

♫Arhangel - Milion Dolari♫ (en is below) Не можам доволно да ви опишам колку многу сакам да јадам, но и да правам пити. Омилени ми се со праз и со пржена зелка. Јадење пита е традиција во Македонија, но и на Балканот, вообичаено за појадок или вечера со една чаша јогурт или шолја кисело млекце … Continue reading Macedonian Style Cheese Pie | Вртена пита со сирење [♫Arhangel – Milion Dolari]

Macedonian Style Stuffed Red Peppers | Полнети пиперки [♫Leb i Sol – Mamurni ljudi]

♫Leb i Sol - Mamurni ljudi♫ Ниедно детство на дете од Балканот не е комплетно без полнети пиперки за ручек. Со или без месо, секое домаќинсво си има свој рецепт за полнети пиперки, кој се пренесува од генерација на генерација. Овој рецепт е на мајка ми. Уште од мала, се сеќавам дека, нашето семејство не … Continue reading Macedonian Style Stuffed Red Peppers | Полнети пиперки [♫Leb i Sol – Mamurni ljudi]

Avocado and Blue Cheese Grilled Sandwich | Запечен сендвич со авокадо и сино сирење [♫Depeche Mode – Just Can’t Get Enough]

♫Depeche Mode - Just Can't Get Enough♫ (en is below) Јас сум од оние кои сакаат брзи и лесни (но многу вкусни!) идеи за ручек, а овој е еден од тие. Сино сирење е мој фаворит веќе подолго време, а авокадото пократко време 🙂 Решив да ги спојам убавите вкусови на кремастото авокадо, уникатното сино … Continue reading Avocado and Blue Cheese Grilled Sandwich | Запечен сендвич со авокадо и сино сирење [♫Depeche Mode – Just Can’t Get Enough]

Spinach and Broccoli Stuffed Sweet Potatoes | Полнет батат со спанаќ и брокула [♫Troye Sivan – Youth]

♫Troye Sivan - Youth♫ (en is below) Јануари беше месец на здравје. Си рековме ајде да го пробаме веганскиот начин на исхрана. Но, не издржавме повеќе од 20 денови. Извинете вегани 😦 Љубовта кон сиренцата и кашкавалите или неможењето да се справиме со бариерите, не знам што беше. Но, знам дека храната ја сакаме и … Continue reading Spinach and Broccoli Stuffed Sweet Potatoes | Полнет батат со спанаќ и брокула [♫Troye Sivan – Youth]