Pizza From My Childhood | Домашна пица (со јајце) [♫Dado Topić – Bolji život]

♫Dado Topić - Bolji život♫ (en is below) Овој блог ми е толку личен. Полн со најубави сеќавања. Најмногу со сеќавања од моето детство. Кога се навраќам назад во времето во мојата глава, има неколку сеќавања кои се длабоко врежани во мене. Едно од нив е сеќавањето за пиците од „Жито Лукс“ во ГТЦ пред … Continue reading Pizza From My Childhood | Домашна пица (со јајце) [♫Dado Topić – Bolji život]

Olivier Salad | Руска салата [♫Michael Bublé – Holly Jolly Christmas]

♫Michael Bublé - Holly Jolly Christmas♫ (en is below) Руска салата е неизоставен дел од новогодишната трпеза. Мислам дека нема фамилија која не прави руска салата за нова година. Тоа е традиција која македонците могу сакаат да ја негуваат. Заедно со руската салата на трпезата има и кифлички, овал со шунка, кашкавал и маслнки, други … Continue reading Olivier Salad | Руска салата [♫Michael Bublé – Holly Jolly Christmas]

Two Way Avocado Breakfast | Појадок со авокадо на два начини [♫Simply Red – Sunrise]

♫Simply Red - Sunrise♫ (en is below) Прво, морам да ви признаам дека ич не го сакав авокадото прв пат ога го пробав. Без вкус, без ништо. Но, откако сфатив дека треба да се јаде со други работи, како на пример јајце! се заљубив во него. Авокадо на препечено лепче е мојот омилен појадок, а … Continue reading Two Way Avocado Breakfast | Појадок со авокадо на два начини [♫Simply Red – Sunrise]

The Best Spinach Pesto | Најдоброто песто од спанаќ [♫George Michael – Fastlove]

♫George Michael - Fastlove♫ (en is below) Прво дечки, да разјасниме нешто. Јас не го сакам песто џеновезе. Едноставно, не сакам босилек. Не ми се допаѓа неговиот вкус, не ми се допаѓа мирисот. Сум пробала да направам песто сос неколку пати, па дури и да ги бланширам ливчињата босилек. Сум купила дури и во тегла … Continue reading The Best Spinach Pesto | Најдоброто песто од спанаќ [♫George Michael – Fastlove]

Pumpkin Gnocchi | Њоки од тиква [♫L-O-V-E Nat King Cole]

♫L-O-V-E Nat King Cole♫ (en is below) Сега, да ви кажам неколку работи за мојата „врска“ со тиквата. Ја сакам само помешана во тесто за тестенини или како фил, помешана со рикота или урда, па со овој фил да се наполнат тортелини или равиоли. Така што, очигледно е дека јас сакам да јадам тестенини, а … Continue reading Pumpkin Gnocchi | Њоки од тиква [♫L-O-V-E Nat King Cole]