Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]

My way – Frank Sinatra

(en is below)

bolognese-sauceЈас обожавам болоњезе сос. Густ сос од мелено месо, со многу кромид и доматен сос. Можам да го јадам буквално со се’ – тестенини, печено лепче, канелони, дури и на брускети 🙂 Иако не правам болоњезе сос често, кога ќе се решам да го правам, го оставам да крчка со саати. Според мене, тогаш е најубав. Традиционално, се прави со црвено вино, но во мојата кујна тоа не е задолжително – јас користам вода наместо вино и излегува супер! Исто така, задолжително е користење на мнооогу кромид и лукче, ама и парче свеж леб. Лепче и болоњезе одат одлично заедно, па затоа пробајте го мојот рецепт за превкусен болољезе сос:

Spaghetti bolognese [♫My Way]

Болоњезе сос

Состојки:

 • 400 грама говедско мелено месо
 • 400 грама пелати
 • 4 чешниња лук, исечкани
 • 2 средни главици кромид, исечкани
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 лажички сол
 • 1/2 лажиче оригано
 • 1/2 лажиче нане
 • 1/2 лажиче босилек
 • 1 чаша вода (или црвено вино, ако сакате)
 • бибер
 • тестенини по избор
 • пармезан

Подготовка: Во длабок сад ставете маслиново масло да се загрее. Јас обично ставам 3-4 лажици. Ставете го месото да се пржи додека да порумени. Гмечете го со вилушка или дрвена лажица. Потоа, додадете го кромидот и гответе додека да омекне. На крај, ставете го и лукчето. Промешајте, додадете ги пелатите, водата и зачините. Измешајте се, покријте со капак и оставете да крчак на слаб оган околу 1 час, со повремено промешување. Ако видите дека сосот ви е мноуг густ, додадете вода. Ако е редок, тргнете го капакот и продолжите да готвите. Десет минути пред да биде готов сосот, сварете ги тесенините. Сварените тестенини ставете ги во садот со сосот, се убаво измешајте и сервирајте со паремзан и печено лепче.

Pasta bolognese is my love. As simple as that. Beef minced meat in serious relationship with some thick tomato sauce is one everlasting love called bolognese sauce. I don’t make bolognese sauce quite often, but when I do, I make sure to bubble it for hours. Wine is not necessary in my cookbook – instead, I use water and it turns out great! Lots of garlic (in my case) and onion are necessary AND fresh bread, of course. Bread and bolognese are so perfect together.

pasta-bolognese-2Bolognese sauce

Ingredients:

 • 400 grams minced meat
 • 400 grams crushed tomatoes
 • 4 cloves of garlic, minced
 • 2 medium size onions, chopped
 • 1 teaspoon sugar
 • 2 teaspoons salt
 • 1/2 teaspoon oregano
 • 1/2 teaspoon dried mint
 • 1/2 teaspoon dried basil
 • 1 glass of water (or use red wine instead)
 • salt and pepper
 • pasta of your choice
 • parmesan cheese

Prep: In a large pot, put few tablespoons of olive oil. I usually put 3-4 tablespoons. First, cook the meat until is all brown. Then, add the onion and cook until they are soft. At the end, add the minced garlic cloves. When all is combined, add the crushed tomatoes from the can. Pour a glass of water and  season with sugar, oregano, mint, basil and add some salt and black pepper. Stir everything, cover with a lid and let it cook and bubble slowly on low. This will take approximately  1 hour. Stir every 30 minutes and if it seems to you that the sauce is dry, add some water. Ten minutes before the sauce is ready, cook the pasta. Drain the cooked pasta and mix it with the bolognese or serve the sauce on top of the pasta in a bowl. At the end, sprinkle some parmesan cheese and serve it with some bread.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s