Aranchini with Mashed Peas | Италијански топчиња од ориз со пире од грашок [♫Felicita]

♫Felicita♫ (un) Perfect sized rice balls full of yummy flavor - aranchini, ladies and gentlemen. I first made these beauties few years ago and they were awful. I think I put too much flour... Then, I got inspired by Mr. Gennaro Contaldo's video for aranchini and I thought... well Tea,  come on, you can do … Continue reading Aranchini with Mashed Peas | Италијански топчиња од ориз со пире од грашок [♫Felicita]

Green Salad with Peas and Spinach | Зелена салата со грашок и спанаќ [♫Green Green Grass Of Home]

♫Green Green Grass Of Home♫ (en is below) Не постојат доволно зборови кои можат да колку многу е вкусна оваа салата. Но, прво неколку воздишки за прекрасната винтиџ чинија. Многу сакам винтиџ чинии, чаши, вилушки, лажици... Го обожавам нивниот автентичен изглед и минтото кое го кријат... Спомени. Убави и неубави. Баба ми Перка има многу … Continue reading Green Salad with Peas and Spinach | Зелена салата со грашок и спанаќ [♫Green Green Grass Of Home]

Polenta with Grilled Vegetables | Палента со печен зеленчук [♫Bella Ciao]

♫Bella Ciao♫ (en is below) Јас пораснав јадејќи палента. Палентата беше моја омилена вечера, а понекогаш и појадок. Мајка ми ја секогаш ја подготвуваше за мене со сиренце, јогурт, а јас ставав и кечап (не прашувај 🙂 ) Денес, сеуште ја јадам палентата така, но ја ја преферирам и како прилог на некое месо, наместо … Continue reading Polenta with Grilled Vegetables | Палента со печен зеленчук [♫Bella Ciao]

Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]

♫ My way - Frank Sinatra♫ (en is below) Јас обожавам болоњезе сос. Густ сос од мелено месо, со многу кромид и доматен сос. Можам да го јадам буквално со се' - тестенини, печено лепче, канелони, дури и на брускети 🙂 Иако не правам болоњезе сос често, кога ќе се решам да го правам, го оставам … Continue reading Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]